Най-добрата българска атлетка в бяганията на дълги разстояния Милица Мирчева (СКЛА „Атлет“ - Мездра) се класира на второ място при жените в 10-ото, юбилейно издание на Napoli City Half Marathon 2023, който се проведе на 26 февруари в Неапол, Италия.

В шосейно състезание, което е със Световен атлетически етикет (World Athletics Label), взеха участие над 4 000 атлети от цял свят - 3 101 при мъжете и 963 при жените.

Въпреки лошите атмосферни условия - студено време и силен вятър, които попречиха на бегачите на покажат най-доброто от себе си, родената в Добрич възпитаничка на треньора Йоло Николов, пробяга дистанцията от 21.0975 км за 1:12:35 ч., като до последно води епична битка за първото място и завърши само на 1 секунда след победителката Ангелика Мах (Полша). Трета се нареди представителката на домакините Ребека Лонедо с 1:14:05 ч.

Така Милица остана на 1 минута и 21 секунди от своя национален рекорд в тази дисциплина - 1:11:14 ч., поставен на 27 октомври 2019 г. във Валенсия, Испания. Това е второ участие на Мирчева в полумаратона на Неапол. През 2020 г. тя се класира на шесто място при жените с време 1:11:43 ч.

Победител при мъжете стана двукратният световен шампион на 5000 м Муктар Едрис (Етиопия), който пробяга дистанцията за 1:00:27 ч.

Втори финишира французинът Мехди Фрере с 1:00:43 ч., а трети - Денис Кибет (Кения) с 1:02:31 ч.