Марианна Савова вплете авторската музика на Теодосий Спасов и танца на 16 балерини в проекта „Огънят в нас“
Музика, от която настръхва цялата ти същност. Картини на търговищки художници. 16 балерини, които запалват огънят в нас.
Това е първото, което човек изпитва, когато гледа видео-проекта „Огънят в нас“, който бе реализиран от хореографа Марианна Савова от Търговище по програма „Творчески инициативи” на Национален фонд Култура.
Програмата беше адресирана към подкрепа на свободни артисти за представяне на творческите им продукти в условията на наложените ограничения в творческата им дейност по време на ковид-кризата. Условие по програмата беше първо продуктът да бъде нов и авторски и да бъде представен онлайн. Като по този начин да бъде подкрепена и публиката, която дълго време бе лишена от възможността да потребява култура и изкуство. Това разказа пред Дарик Марианна Савова.
„Програмата беше адресирана към подкрепа на свободни артисти за представяне на творческите им продукти в условията на наложените ограничения в творческата им дейност по време на ковид-кризата. Условие по програмата беше първо продуктът да бъде нов и авторски и да бъде представен онлайн. Като по този начин да бъде подкрепена и публиката, която дълго време бе лишена от възможността да потребява култура и изкуство.
Аз насочих моя проект към създаване на хореография, защото отдавна работя като хореограф на школа за модерен балет „Вега” и много държах танцът ми да бъде изпълнен от моите възпитаници. Защото според мен една от функциите на изкуството е именно да възпитава. Освен създаването на танца, ние направихме и клип към него, който имаше своето онлайн представяне.
Всеки танц се ражда на музика. Много съм щастлива, че музикант от ранга на Теодосий Спасов предостави своя музика, върху която да направим хореографията. Музиката трябваше да бъде с уредени авторски права. Много вдъхновяваща е неговата музика. Като хореограф трябва да кажа, че нас ни вдъхновява музикалното произведение. Щастливи сме, че той ни предостави своята музика и искрено се надяваме, че ще направим и среща с него на живо. Той вече е гледал клипа, харесал го е, но моите възпитаници много искат да се срещнат с автора.
Ако върна лентата назад, това не ми е първия танц по музика на Теодосий Спасов. Преди време за юбилеен концерт на „Вега” пак ползвахме негова музика и сега се надяваме и имаме идеи да продължим сътрудничеството. Въпреки че сме модерен балет, създаването на съвременна хореография, върху наш фолклор български е едно предизвикателство и така всъщност поддържаме традициите в младото поколение по нов начин да представяме фолклора и да съхраняваме народната памет. В тази връзка искам да кажа, че препоръчително за участниците по програмата на НФ Култура и с предимство при оценяването са били проектите с българско съдържание. Това е много хубаво, защото в това време в което всички дейности бяха в криза и всъщност те още са и ударите на ковид се понасят от всички в целия спектър на живота, мисля, че културата и изкуството бяха сферите които понесоха най-големия удар. Защото ако някои дейности можеха да съществуват онлайн или да търпят загуби, то културата и изкуството бяха изцяло спрени.
Та, идеята за „Огънят в нас” се роди у мен по музика на Теодосий Спасов, нещо българско, наше си. После в клипа доразвих идейната линия и всичко насочих към младите хора. В клипа е включена и поезия, която също е мое дело. Човек на изкуството не може да се ограничи само в едно изкуство или пък разбира че различните трябва да си взаимодействат по всякакъв начин. Стихът е писан още в студентските ми години, но сега ми се стори много подходящ. Защото ситуацията в която аз самата като свободен артист се намирам, ситуацията в която се намираха и моите ученици… Аз страдах заедно с тях. Това са деца, които години наред са се занимавали с изкуство и са със самочувствие, градено вече 27 години,
Търговище трябва да се гордее с децата си. Въпреки че сме от малък град, когато излезем на една сцена, където трябва да се равним с танцьори от други градове – разликата е видима. Нашите деца се отличават и те са оценявани с първи награди от десетки конкурси. Тези отличия пък са ги мотивирали още повече. И когато едно дете влезе в залата и научи нещо, то иска да го покаже и това мотивира младите хора всъщност – да намерят своята личностна изява, да изразят себе си.
Опитахме се да преминем на онлайн обучение, за да запазим това което са те сега. Да направиш от едно дете танцьор е процес, който трае години, а може да бъде срутен за много кратко време. Не случайно направихме „Огънят в нас” за да бъде адресиран и до техните връстници.
„Вега” винаги има над 100 възпитаници. Разбира се, по време на пандемията имаше поотказали се, имаше хора които се притесняват, имаше и деца които загубиха форма, други, които не се мотивират нямайки изява, но вече се връщат. В самия танц участват 16 момичета, тази група се закрепи. Случвало е да си мисля, дали не трябваше да го направя с колеги танцьори, защото ограниченията при работа с деца бяха много големи – в определени моменти ние имахме възможност да работим с 6 деца,а в танца са 16. Всичко това доведе до забавяне но пак ще кажа идеята бе да го насоча не само към моите танцьори, за да имат те творческа изява, но и когато изявяваш млади хора ти грабваш младата аудитория. Идеята на „Огънят в нас” е да обърнем вниманието на младите хора към изкуството въобще. Защото огънят в нас е всъщност онази съзидателна сила, всъщност е духовността която ни крепи и през такива трудни моменти през каквито преминаваме в момента.
Големият ми страх е бил не че школата ще се затрие, а да не загубят децата навика да потребяват изкуство и култура. Защото това вече щеше да е страшното“
Проектът дава възможност на възпитаниците на Балет Вега да покажат наученото пред публика. Макар и през тази една година на пандемия и няколко локдауна да са имали репетиции, дори и онлайн, срещата на живо с публиката и сцената са събудири огъня в тях. Това ни разказаха две от балерините Йоана Иванова и Грета Григорова
- Как се чувствате сега когато вече имате възможност да се изявявате на сцена
Йоана Иванова - Много се радваме, че отново можем да тренираме, защото остават малко години докато завършим и няма да има възможност след това. Също така, че този проект ни дава поле за изява, защото една година нямахме такова. А за творците е важно да показват продукцията си. С този клип зарадвахме и много наши съученици и родители, които дълго време нямаше как да ни гледат.
Грета Григорова – Чрез този танц ние се докоснахме до стил по-различен от нашия и имахме възможността да научим характерни народни движения, които не мисля, че бихме научили, ако не беше този проект. Определено беше предизвикателство за нас. Мисля че се справихме добре и се радвам, че можем да покажем нашите танци на публиката ни, защото сме си изградили такава през годините.
Как съхранихте емоцията на танца във времето на пандемията?
Грета Григорова - Емоцията по никакъв начин не е изчезвала. Дори когато бяхме затворени, желанието ни да ходим на репетиции се засилваше и да правим нещо ново. Ние имахме и виртуални репетиции, чрез които поддържахме форма, защото всъщност нашият инструмент е тялото ни и ние трябва да го поддържаме във форма.
Йоана Иванова - Ние сме в залата от 6-годишни и да бъдем залата се е превърнало в част от нашето ежедневие и когато не сме имали възможност да тренираме, с все по-голямо нетърпение очаквахме момента отново да влезем в залата.
Проектът „Огънят в нас“ е бил реализиран с доброволческата подкрепа на много хора, към които Мариана Савова отправи своите благодарности.
„Радвам се че нашите възпитаници успяха да създадат и нов репертоар в тази сложна година. Много хора и творчески колективи успяха да възвърнат форма, да възстановят стари постановки, а ние освен старите успяхме да създаден и три нови. Проектът ни отне най-много от енергията. И в тази връзка искам да благодаря на абсолютно всички приятели и колеги които ми помогнаха това да се случи. Първо- на институцията, която стои зад мен, Младежкия дом. На Русан Стаменов – актьор и директор на Кукления театър в града. На Кольо Колев, който засне клипа. На ХГ Никола Маринов и всички художници, чиито картини са там, защото тази вдъхновяваща атмосфера и танца нямаше да е това което е ако не беше в тази обстановка, която спомогна идеята да бъде по-разбираема. На Коста Кряколов – тонрежисьор, който адаптира музиката към нуждите на танца. На Мирослав Петров, който трябваше да ушие костюмите, дори без проба. На всички колеги от Младежкия дом и изключително благодаря на Национален фонд Култура, благодарение на които всичко това се случи. На хората пожелавам да търсят огънят в тях, той е във всеки един от нас.Поддържайте го, търсете го и го виждайте в изкуството – той е там. Всичко ни е дадено и Божественото начало е във всеки от нас, от там нататък сме ние – ние сме другите творци“.
- Какво ново да очакваме да пламне от „Вега” сега?
- Готвим фестивали. Всъщност още преди да види бял свят „Огънят в нас” спечели две първи награди – единият в международен онлайн конкурс „Заедно в 21 век” с участници от 35 държави. За съжаление я няма тази тръпка както когато сме на живо. Но пък на нас нямаше да ни стигнат средствата да се явим на живо, така че в онлайн формата се представихме добре. След това със същия танц спечелихме първо място във Варна. А сега ни предстоят други фестивали със сигурност в Шумен, ще се представим и на концерт пред Общината на 24 юни, по повод Еньовден.
Репортаж по темата може да чуете в приложения аудиофайл