
Бързите антигенни тестове трябва да са равнопоставени на PCR тестовете, защото има много населени места, в които няма лаборатории, които може да извършват PCR тест. Така пациентите от отдалечените райони, които не се чувстват добре, са принудени да пътуват десетки километри с автобус или влак, срещайки се с редица други хора, за да стигнат до лабораторията, в която могат да си направят PCR тест.
Това заяви пред Дарик д-р Гергана Николова от Управителния съвет на Българския лекарски съюз и допълни, че трябва да има равнопоставеност сред пациентите с коронавирус, независимо от тяхното местожителство.
Ангелов: Оздравелите хора с положителен PCR след карантината не са заразни
Като друг проблем тя изтъкна затрудненията, които имат общопрактикуващите лекари, по отношение на дистанционното назначаване на рентген и пълна кръвна картина за пациенти с коронавирус.
„Това, което не успяхме да постигнем, е да направим равнопоставени антигенните тестове. Чувствително по-евтини са от PCR теста и другото, което за нас е от огромно значение – правят се почти навсякъде. България не е София, Пловдив и Варна – трябва да има равнопоставеност на пациентите. Сиреч – диагностиката трябва да бъде бърза. Защото има много населени места, в които няма лаборатории за PCR тест, което налага пациентите да пътуват 20 – 30 – 50 километра, за да се изследват. Представете си един човек с температура, който не се чувства добре и трябва да се качи на автобуса или на влака, да срещне много други хора, за да стигне някъде, където може да се тества,” посочи Николова.
Здравният министър: Високата смъртност от COVID-19 вероятно се дължи на късно потърсена помощ
Тя допълни, че на общопрактикуващите лекари трябва да се даде право да карантинират чрез антигенен тест.
„Няма колеги, които да имат затруднения по отношение на PCR теста. Все още обаче има затруднение по отношение на останалата част от диагностиката на коронавирус – дистанционното назначаване на рентген, на пълна кръвна картина и на утайка – това е част от диагностиката на пациентите, оставени на домашно лечение. Много е важно да имаме тази възможност, защото за един човек останал в дома си, който преценяваме, че се влошава, трябва да можем да назначим тези изследвания. Очакваме нашите програмисти възможно най-бързо да се справят с тази задача, за да можем да сме максимално полезни на хората, които лекуваме от домовете. А това са 80 000 човека, никак не са малко,” допълни д-р Гергана Николова.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук