На пресконференция в зала „Хипократ“ в Медицински университет - Плевен пред журналисти беше обявено официално сдружаването на новосъздадената Българска асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия/БАМИРХ/ с международно участие, със Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.

Афилиирането/сдружаването/ на БАМИРХ към Световната асоциация ще позволи, български научни разработки да намират място в нейни престижни издания. Освен това, студенти по медицина, специализанти и млади лекари ще могат да се обучават във водещи университети в САЩ, като ще се разшири и възможността за съвместно организиране на научни форуми.

В тази връзка, преди официалното откриване на първия Национален конгрес на Българската Асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия с международно участие (БАМИРХ), който се провежда от 12-ти до 14-ти май в Плевен, се проведе обучение на 20 специализанти на МУ-Плевен от топ хирурзи на Световната асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.

Предконгресният курс включва теоретична и практическа част като участниците имаха възможност да се потопят в света на три-измерната хирургия “на живо” с 3D очила.

Проф. д-р Славчо Томов, който е президент на конгреса и председател на новосформираната Българска асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия, каза:

„Ние, заедно с академик Григор Горчев и проф. Добромир Димитров разсъждавахме по темата, по какъв начин да институционализираме усилията на българските минимално инвазивни хирурзи, за да могат те да популяризират своята работа и сред българското общество.

Така, съвсем естествено дойде идеята да обединим усилията на уролози, хирурзи и гинеколози, които се занимават с лапароскопска и роботизирана хирургия, и създадохме една нова асоциация – Българската асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия. Тя стъпи върху нещо, вече създадено – Българската асоциация по минимално инвазивна и гинекологична хирургия с председател академик Григор Горчев“.

Проф. Славчо Томов отбеляза, че програмата на първия конгрес на БАМИРХ е доста амбициозна и сериозна като научна стойност. Той подчерта, че провеждането на конгреса е възможно благодарение на домакинството на Медицински университет – Плевен и материалната база, създадена в него от времето на управлението на висшето училище от академик Григор Горчев, до настоящия ректор проф. Добромир Димитров.

Ректорът на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров отбеляза, че портфолиото, традициите и поставените цели на висшето училище са дълбоко свързани с минимално инвазивната и роботизираната хирургия.

„Тук е мястото да кажем, че е нужно повече внимание от страна на държавните институции към тези съвременни методи на лечение, защото необходимостта и 21-ят век го изискват за по-доброто лечение на пациентите“.

В тази връзка, проф Димитров припомни, че към момента тези методи са достъпни само за по-големите градове и университетски центрове, при което голяма част от болниците в България нямат възможност да лекуват пациентите си чрез тези съвременни методи.

В рамките на предконгресния курс, който се проведе на 12-ти май 20 специализанти имаха възможност да се включат в неговата теоретична и практическа част.

Курсът се проведе от топ хирурзи от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия. Участниците имаха възможност да се потопят в света на триизмерната хирургия “на живо” с 3D очила.

Академик Григор Горчев, който е почетен ректор на МУ-Плевен и председател на научния комитет на Конгреса каза:

„Нашите колеги от Съединените щати са мисионери, които със своя интелект и възможности предават своя опит на колеги от различни страни и България е една от малкото страни в Европа, която има шанса да се докосне до техните възможности.

Щастлив съм, че проф. Томов и проф. Димитров успяха да надградят това, което вече беше започнато, защото нашият Медицински университет е център на нови технологии и на миниинвазивни техники“.

Акад. Горчев подари на гостите от Съединените щати Сборник със заглавие „Миниинвазивна гинекологична хирургия“, написан от него и проф. Славчо Томов, който обобщава почти 20-годишния им опит в миниинвазивната хирургия в България.

От страна на Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия в пресконференцията участваха проф. Филип Шадук, проф. Ричард Сатава и проф. Маурис Чанг, който връчи на домакините сертификата за официалното сдружаване на новосъздадената БАМИРХ със Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.