Кметът на Враца Калин Каменов откри днес Деветия фолклорен събор "Леденика" с думите:
"Деветото издание на фестивала е за всички вас, които имат копнеж и искат да участват в позитивни събития, обичат българския фолклор и да се обединяват" Кмет Каменов благодари на всички присъстващи и на екипа си за организацията на фестивала. "Благодаря на всички търговци и занаятчии, които дават атмосфера и вярвам, че с позитивния дух, който създаваме, привличаме нови партньори", каза още кметът на Враца.
Откриването на фестивала беше белязано от пушечни гърмежи на старовремски оръжия, по " воеводски начин".
Специален гост на фестивала бе посланика на Република Корея в нашата страна Н.Пр. г-н Донг-бе Ким, който сподели:
„Здравейте,честит празник на "Леденика". Много се радвам да бъда тук. Благодаря на поканата, аз за първи път да имам удоволствието да съм на Леденика.В България съм вече 16 месеца.
За мен това е най-красивото място в България. Научих тук, че има много хора, които харесват корейската кутура. Аз също ще промотирам вашата култура и вярвам, че можем да направим заедно много. Ще останете завинаги в моето сърце", каза в приветствието си НПр. Донг-бе Ким.
След официалното откриване на националния събор"Леденика" започнаха свои изпълнения самодейни състави.
В 14 ч. ще се демонстрира приготвянето на местен деликатес – врачанска лютика.
До 17 ч. ще има народно веселие, детски народни игри, а в 17 ч. започват народни борби. След това предстои дефиле на най-красива автентича носия .
От 18.30 – 20.30 часа е времето на конкурса за Надиграване на Леденика и Концерт на духов оркестър Етробрас бенд.
От 21.30 ч. започват нестинарските игри на голямата поляна в местността „Леденика“.
Вторият ден на събора е отделен на Северняшката сватба, на която ще се венчаят по стара традиция за първи път две млади двойки.