България и РС Македония подготвят съвместно честване по случай 150 години от рождението на Гоце Делчев. Няма да бъдат сменяни членове на Историческата комисия. Правата на българите в РСМ са огромен приоритет. Подписахме 3 меморандума в ключови сфери. Това заяви министър-председателят Кирил Петков по време на изслушване в Народното събрание за последиците от неговите срещи с македонския премиер Димитър Ковачевски.

„Да, Димитър Ковачевски е от седмица министър-председател на РСМ и четири дни прекара с българското правителство, което показва, че има желание да се свърши работата. За един ден имахме огромен напредък по много от сферите. Подписахме три меморандума, които бяха в много ключови за нас сектори, земеделие, малки и средни предприятия и коридор номер 8. Ние по никакъв начин не игнорираме и не слагаме на по-нисък приоритет българската позиция“, каза Петков.

Новата енергия на диалог ще диктува отношенията ни с РСМ.

Ковачевски: Отношенията с България са върнати на най-високо политическо ниво

„Говорихме и по темите, които са важни за нас и фокус върху правата на българите в РСМ. Ковачевски каза, че не вижда проблем за вкарването на македонските българи в тяхната конституция, не се обвърза с време, но го каза. За мен стана ясно, че докато много декларации са се казвали от двете страни, не се е свършила истинската работа. Не смятам да сменям никакви членове на нашата комисия. Новата енергия на конструктивен диалог, би трябвало да донесе по-добри резултати отколкото до този момент“, добави Кирил Петков.

Генчовска: Подновихме предложението да охраняваме въздушното пространство на РСМ

„Организирахме календар за срещи на всеки 7 дни. Радвам се, че дори в историческата комисия потвърдиха, че ще имат три срещи в следващите месеци. Не смятам да сменям никакви членове на Историческата комисия. Мисля, че сме свършили добре работата за тези две седмици“, каза Петков.

Кирил Петков заяви, че има гаранции, че българите ще станат равноправни, като албанците.

„Историческата комисия вече имат някакви подготвени текстове. Решихме да видим кои са точките и аргументите, за които историческата комисия вече се е съгласила. Наистина ви уверявам, че няма да сменяме хората там, защото смятам, че те си вършат добре работата. Има напредък в Историческата комисия, ще го използваме и ще го официализираме“, каза той.

Премиерът заяви, че нашите партньори не ни разбират, когато става дума за двустранен въпрос. По тази причина България е решила да заложи на разбираеми принципи като дискриминацията на македонските граждани с българско самосъзнание и езика на омразата срещу България.

Ние видяхме, че когато става дума за това, европейците започват да ни разбират. Държим тези общи принципи да се спазват за всички, включително и за страните, които искат да станат членове на съюза. Да махнем дискриминацията като европейски принцип спрямо българите, които са в РСМ, заяви премиерът Петков.

Петков поставя акцента върху икономическите връзки като дългосрочен гарант за добросъседство. Като фокусът ще бъде не само върху това върху, което не сме се разбрали.

„Ако направим влаковата линия, ако нашите бизнеси работят наистина, тяхната кооперация ще бъде много по-дългосрочна, отколкото политическите цикли“, каза Петков.

„Най-доброто за България е да имаме добросъседство, да имаме отворени граници, РС Македония да е демократична страна, да си е махнала корупцията и да има достъпа до еврофондове и българите там да бъдат защитени. Това е дългосрочната стратегия, за която се борим, но съгласен съм – това не трябва да става с пренебрегване на български интереси“, заяви премиерът.

Стъклените крака в македоно-българското приятелство

Това правителство не би открехнало вратата за темата за македонско малцинство, аз дори не бих я коментирал, заяви Петков. той обеща, че няма да се подаде на провокацзии. Според него ОМО "Илинден" е провокация към новия македонски премиер Димитър Ковачевски.

От ГЕРБ заподозряха Кирил Петков в проявена слабост и отстъпчивост.

„Надявам се да не преживеете разочарование, защото ние сме го преживявали. Президентът на РСМ Пендаровски, подробно описа интерпретацията си в интервю за македонска медия. Той твърди, че вие сте дали индикация, че рамката 5+1 не съществува, че не сте повдигали въпроса за правата на българите в РСМ и, че в страната ни има македонско малцинство. Ако не защитим българския интерес, нищо няма да стане“, каза Даниел Митов от ГЕРБ.

В РСМ има огромни групи, които не искат диалог с България, но това не се отнася за правителството им.

„Президентът Пендаровски каза, че никога в последните 30 години никога не сме били в по-лоши отношения. Явно сте довели нещата до там. При най-ниските точки има нещо, което е позитивно. В РСМ има групи от хора, които не искат това да се случи, но хубавото е, че външната политика на двете страни зависи от изпълнителната власт. Теми за македонско малцинство са абсолютно недопустими. Дори няма да го дискутирам“, отговори Кирил Петков.

От ГЕРБ заявиха още, че репресиите срещу българите в РСМ са същите, като по времето на Тито.

„Искането за изслушване беше поискано, за да поискаме по-подробна информация за двете ви срещи. Подписахте три меморандума, радвам се, че се опитвате да продължавате политиката на нашето правителство за по-голяма свързаност във всички сфери между двете държави“, каза бившият външен министър Екатерина Захариева от ГЕРБ, по повод изслушването на министър-председателя.

„Подписаните двустранни десетки договори не бяха изпълнявани от тях и останаха само на хартия. Самото подписване на меморандум и документ не води на неговото реализиране. Те създаваха бюрократични пречки пред нашите инвеститори. Организира се безпрецедентна пропаганда срещу българската държава, че отказваме правото на самоопределяне на македонските граждани. Това беше опорна точка, която беше повтаряна от правителството им. Нивото на дискриминация срещу българите в Македония надмина дори нивата от Титова Югославия и Милошевич“, каза още депутатката от ГЕРБ.

Тя препоръча на Кирил Петков да намали високите си очаквания.

„Намалете малко ентусиазма, ще вдигнете много високо очакванията и после ще трябва да се обяснявате на всички нас. Подписахме над 20 такива меморандума. Само за Коридор №8 между България и РС Македония през последните години са подписани три меморандума“, препоръча Екатерина Захариева.

Кирил Петков заяви, че правителството ще следи реалните резултати. „Нашето правителство ще следи реалните резултати. Ние се оптимисти в работата. На 4 февруари подготвяме съвместно честване на 150 години от рождението на Гоце Делчев. Това ще бъде подходът. Реални резултати, а не само надежди и общи приказки“, уточни Петков.

Проблемите с РСМ са исторически, а не икономически, смятат от „Възраждане“.

„Преговорите с РСМ са изключително важни, защото това е втората българска държава на Балканите. Проблемите с нея не са свързани с липсата на транспортни връзки, а свързан с фалшификацията на история и репресията срещу българите там. Вие акцентирате върху други неща. Включването на българите в конституцията, този въпрос беше посрещнат объркано от българската преговаряща делегация. Нашето условие е това да се случи преди даването на зелена светлина за членство на РСМ в ЕС“, каза Костадин Костадинов от Възраждане.

Заседание на Народното събрание

Заседание на Народното събрание

Posted by Dnews.bg on Friday, January 28, 2022

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук