
"Добрата диагностика е един от най-важните аспекти в лекуването на злокачествените заболявания на кръвта" - това съобщиха от Българското медицинско сдружение по хематология. Преди 80 години за такива болести са считани само левкемията и лимфомите, днес Световната здравна организация посочва над 130 типа злокачествени заболявания свързани с кръвта. Проучване показва, че едва 10 % от хората в България са запознати, че онкохематологичните болести на кръвта са лечими.
Голяма част от българското население счита злокачествените заболявания на кръвта за смъртоносни. Социoлогическо проучване показва,че 65 % от хората у нас са на мнението, че лечение няма. 16 % вярват, че има напредък в лечението на болестите, а едва 11 % са склонни да се включат в клинично проучване. Основният проблем сред обществото е грешната информираност при хората. Към кого трябва да се насочат пациентите и как се поставя диагноза, разказва професор Жанет Грудева – главен координатор на експертния съвет по клинична хематология:
"За какво можем да говорим при тези заболявания? За лечение или за лекуване? Колкото и авангардно да ви звучи ние вече можем да говорим и за излекуване. Важно е при поява на симтоми човек да не си обяснява оплакванията със своите разбирания, а да потърси своят личен лекар, който своевременно да го насочи към хематолог. Защото понякога първите симптоми са доста неспецифични и може да има припокриване с такива, при други заболявания. След това хематолога професионално преценява. Може да се наложи биопсия на лимфен възел, може да се наложи изследване на костен мозък."
Най – честите симптоми при онкохематологичните заболявания са силно изразената умора, загубата на тегло, кървене, обилно нощно изпотяване, поява на увеличени лимфни възли, отоци, сърбеж по кожата, костни или ставни болки. Злокачествените заболявания на кръвта не можем да наречем смъртна присъда, уточни професор Грудева.