
По време на предстоящите Коледно-новогодишни празници голяма част от любителите на зимата ще се насочат към планините. Според планинския водач Момчил Дамянов, който има зад гърба си 20-годишен опит във всички планини у нас, както и хълмистите терени във Франция, Непал и Карпатите, през зимата в планината не става въпрос за туризъм, а за оцеляване.
“Планината през зимата е едно доста опасно място по принцип. Доколкото човек остава в гората - там нещата са по-меки и по-лесни. Лавини в гората падат рядко. Случва се, но това е изключително събитие. Силни ветрове в гората също духат по-рядко. Условията са по-меки и по-трудно човек може да изпадне в критична ситуация. Така че във всяка от нашите планини ако човек остане в гористия пояс и не излиза много високо над него, нещата са по-лесни.”
Стара планина е една от най-опасните планини у нас, заради равнинния релеф и липсата на високи върхове, много често , обаче е подценявана от любителите на зимните походи, споделя още Момчил Дамянов.
„Балканът е най-опасната планина, защото там е само една верига, едно бѝло - вятърът не може да я заобиколи отникъде и там са най-бурните явления и най-силните ветрове. Отделно, че хората са склонни да я подценяват, защото тя е по-ниска - някъде не достига дори 2000 м. А всъщност там е много по-страшно.”
Ако все пак сте решили, че ще направите една зимна разходка в планината, ето какво съветват от Планинската спасителна служба. Павел Павлов:
„Добре е да планираме своя преход, включително с какви хора тръгваме. Да ползваме професионален планински водач или ако имаме водач, който ни е приятел, да сме сигурни и спокойни в неговите качества и познаване на маршрута. Тръгвайки, е добре да сме уведомили някой наш близък къде отиваме, за колко време смятаме да сме в планината и кога смятаме да се върнем. Мобилните телефони са изключително удобни, но в планината невинаги и навсякъде има обхват.”
„Облеклото, обувките и екипировката са неща, които се съобразяват със сезона. Естествено през зимата трябва да имаме повече топли дрехи, удобни обувки. Хубаво е винаги да имаме един кат топли и сухи дрехи. Храната и течностите са нещо, което е изключително важно за нас като човешки същества, а в планината необходимостта от енергия и прием на висококалорични храни и течности е ограничен.”
Снегът и зимните приключения са любими на децата. Задължително е малчуганите да бъдат под постоянен контрол, защото в планината всичко се променя за секунди, допълни Павлов.
„Децата са много по-активни и затова много по-бързо се уморяват, много по-бързо могат да стигнат до по-остра нужда от течности. Това е нещо, което децата не следят и не знаят. Хубаво е да имаме топли течности и да следим дали децата ни пият достатъчно вода и чай по време на прехода. Децата много повече играят в снега, така че много по-лесно могат да се намокрят и трябва да сме готови да им сменим чорапите, да имаме суха фланелка, ръкавици, шапка.”
От тази година Планинската спасителна служба пуска и напълно безплатно приложение, с помощта на което можем да се свържем при необходимост с дежурни екипи.
„Първо трябва да влезем в съответния магазин за приложения на нашия телефон и да напишем на кирилица ПСС. След като изтеглите приложението безплатно, с неговото натискане то започва само да работи. Необходимо е да се включи GPS-ът на вашия телефон, след което вие ще видите изписани координатите на вашето местоположение и иконката за изпращане на SMS. Натискайки я, в Централния денонощен пост на ПСС ще се получат координатите с точното ви местоположение. Има втора иконка със слушалка, с която при натискане да се свържете с дежурния спасител и да му кажете какво е вашето състояние и от каква помощ имате нужда.”
И на финал – не забравяйте, че колкото красива и приятна да бъде планината, тя може да бъде също толкова опасна. Затова бъдете подготвени!