Какво трябва да се предприеме в спешен порядък, за да не се превърнат в нови жилищни комплекси и последните зелени петна в Пловдив?

За зачестяващите протести срещу новите бетонни мастодонти, които никнат като гъби в Пловдив, за скандалната заменка на 50-те декара на Гребната база със 7 апетитни имота в града, които също предстои да бъдат застроени – разговорът в обзорната програма на Дарик радио Пловдив е с общинския съветник от местния парламент Добромира Костова от ДБ, с арх. Константин Божков - директор „Дирекция устройство на територията“ в община Пловдив и с изпълнителния директор на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ Александър Стайков.

Според Добромира Костова, освен приемането на новия ОУП и спазването на законите и разпоредбите, Община Пловдив трябва категорично да спре загубата на общински терени, които се вкарват от администрацията на кмета в ОбС за продажба или заменка, както и да започне да купува такива свободни терени, които да бъдат запазени като зелени площи.

„Терените попадат в частни ръце и тогава ако се спазват процедурите, или не се спазват, зависи как се случи, те биват застроявани. Т.е. все още, макар и несъвършен, Закона за устройство на територията дава механизми, които могат да попречат на презастрояването на един град“, обясни Добромира Костова.

И Александър Стайков, и арх. Константин Божков са на мнение, че приемането на изменението на новия ОУП е ключов момент в регулиране на строителство.

„Нека да не остава и грешното впечатление, че цялата тази ситуация с ПУП-овете на града е единствено за обезпечаване на частните строителни обекти. По този начин се спира и развитието на града от гледна точка на инвестиционната програма на община Пловдив – детски градини, ясли и инфраструктура, което всъщност е много важен момент“, заяви председателят на „Бизнесът за Пловдив“.

„Намаляване на интензивността на застрояването е заложено в новия ОУП. Предишният му вариант от 2007 година не отговаря на новите реалности. Основната част от актуализацията на новия План касае точно защита на зелените зони“, коментира арх. Божков. Той добави, че е добре местната управа да намери начин да реши проблема със собствеността на зелените територии, голяма част от които са частна собственост. Това може да стане чрез отчуждаване, както е случаят с 50-те дка на Гребната база, а може и чрез финансово обезпечение, когато се намерят необходимите средства обаче, коментира още арх. Божков.

Очаква се до края на месеца да е готов актуализираният доклад за екологичната оценка на новия ОУП, който да бъде приета от РИОСВ. След това проектът ще бъде внесен за разглеждане в ЕСУТ и после в ОбС.

Добромира Костова не отрече важността на новия ОУП, но подчерта че той има дефекти по отношение на зелените зони.

„Не е вярно твърдението на община Пловдив, че е заложено увеличаване на зелените зони, защото в баланса им се броят терени като гробища, улично озеленяване, зоните за спорт и отдих и т.н., и така уж заложените в новия ОУП 20 кв. м зелена площ на жител на Пловдив всъщност не са реални и например в райони като „Южен“ те са 4 пъти по-малко“, обясни тя.  

Дебатът по темата чуйте в звуковия файл.