
Биткойнът е валутата на бъдещето. По-младите поколения са склонни да виждат света различно и за тях граници и валути звучат като реликви от минали епохи. България не е изключение - младите и ориентираните в технологиите българи все повече използват BTC при заплащане на услуги онлайн.
С набирането на популярност на онлайн платформите за развлечение (Steam, Netflix и др.), както и онлайн търговията (Amazon, Temu), плащането в долари (USD) или Биткойни звучи като логично нещо. Това е само една от причините иновациите на Биткойна към лева да имат по-дълбоко въздействие на финансовия пазар на България, отколкото бихте очаквали. Ето какво е необходимо да знаете.
Високо усвояване на крипто в България
Българите виждат криптовалутите като истинска опция за плащане, а не като инвестиция в специфична пазарна ниша. Това е причината темата Bitcoin price (цена на Биткойна) да се обсъжда ежедневно и затова може един ден тя да бъде от същото практическо значение като съотношението на еврото (EUR) към лева или долара към лева. Техническите услуги вече приемат плащания в BTC, но скоро може да видим и вълна от малки бизнеси (например кафенета), които да приемат тази форма на плащане.
България вече е наситена с нови крипто бизнеси, правейки транзакциите с BTC още по-логични. Обхвата на услуги, приемащи крипто бързо се увеличава. Например някои платформи сега позволяват на своите потребители да плащат директно с Биткойн, превръщайки го веднага в български лев (BGN). Това улеснява българите, работещи в чужбина да продължават да плащат данъците на имотите си, както и сметките за потребление на близките си без да се притесняват за високи такси трансфер.
Най-голямата промяна в мисленето идва от хората в 20-те и 30-те си години, които вече не гледат на крипто като на инвестиция, а като на валута (както винаги е било замислено).
Ръст на крипто обмени и банкомати
За купуването и продаването на Биткойн в България вече не се изисква да сте технически магьосник. Сега всичко, което е необходимо да направите, е да намерите подходящото международно или местно обменно бюро и да търсите обмен на BTC в BGN. Обменните курсове са подобни във всички платформи и внасянето на пари е лесно.
Все пак BTC е замислен като валута за масово използване, така че интерфейса и механизма, необходими за криптовалутите, са направени имайки предвид общоприети стандарти. Както вече споменахме, в миналото беше приемливо само технологично грамотните хора да знаят как да купят Биткойн. В днешно време трябва процесът да е толкова лесен, че дори Вашата баба, която знае само как да използва Facebook и Youtube да може да го направи.
И най-важното - Биткойн банкоматите са все по-често срещани. Да, може по-трудно да ги откриете в по-малките населени места (въпреки че не е невъзможно), но в София и Варна не би трябвало да е проблем. Но помнете, че таксите за теглене и обменните курсове са значително по-високи от тези банкомати.
Предизвикателства на регулациите и данъчното облагане
Потребителите на крипто в България се радват на сравнително отворен пазар. Да, повлияни са от политиките на страните, с които осъществяват търговия, но що се касае до пълномощия, са повлияни само от шепа крипто регулации. Това е и причината много крипто бизнеси да мигрират в България.
Като член на Европейския съюз, България е длъжна да приеме директивата върху крипто активите MiCa. Въпреки че законите все още не са транспонирани в местното законодателство, тази стъпка е неизбежна. Това дава повече предвидимост за крипто бизнесите и потребителите.
Това е още една причина толкова хора, заинтересовани от крипто регулациите в Европа, да следят изборите в България. Остава да видим какво крие бъдещето.
Застраховка от инфлацията
Едно от най-големите притеснения през 2025 (всъщност от 2020 насам) е бушуващата инфлация. Всички го усетихме и докато стойността на долара и други валути се понижи, стойността на Биткойна имаше своите падения и възходи. В даден момент (точно след изборите в САЩ), достигна връх от над $100 000. Докато днес остава на стойност около $80 000, налице е факта, че бумовете на криптовалутата могат да оформят значително портфолиото Ви.
По-важното е, че служи като алтернатива за тези, които не вярват на банковата система. Доверието в институциите като цяло не е на добро ниво. Това не е само български феномен, а и световен. Така че да имате ДеФи (Децентрализиран Финансов) актив може да Ви осигури необходимото спокойствие.
В същото време на някои хора не им се нрави изменчивостта на Биткойн. Да, цената може да падне със също толкова стръмен наклон, но Биткойн никога не трябва да е основният Ви инвестиционен актив. Всеки с добре развито портфолио има стратегия за управление на риска и разпределя инвестициите си съобразно с това.
В обобщение ръста на Биткойн влияе на българския финансов пазар в степен, която е усвоена от българската популация и приета от българските търговци (или търговци, работещи в България). Докато това расте, расте и влиянието на BTC върху българската икономика.