Локацията на новата сграда на варненската библиотека не е била поставяна под въпрос в нито един момент при обявяването на заданието за проекта и провеждането на конкурс. Срещу избраното място няма официални възражения, а само коментари в социалните мрежи. Това заяви в интервю за Дарик арх. Александър Минчев, който българският партньор на холандското архитектурно бюро, спечелило конкурса за нова сграда на варненска библиотека. Тя трябва да се намира в градинката до сградата на Община Варна, където сега има общински паркинг. Разрешението за строеж изтича в началото на месец май и ще загуби своята давност, ако не бъде открита строителна площадка. Кметът на Варна Благомир Коцев заяви, че се планира обществено обсъждане за правилната локация на сградата заради различните мнения за избраното място.

Арх. Минчев преди самия конкурс за нова сграда на варненската библиотека, който бе обявен през 2015 г., как бе определено мястото и имаше ли тогава мнения, че то не е подходящо?

Конкурсът бе проведен 2015 г. с широк обществен отзвук. Участваха 370 екипа от цял свят. Конкурсът бе приет изключително позитивно от цялата градска общественост, от администрацията, от професионалната гилдия. В него участваха по-голяма част от варненските архитектурни бюра. Представиха се различни варианти, като в нито един момент локацията не е била поставяна под въпрос. Напротив, даже се изтъкваше, че това е изключително подходящ парцел, тъй като е разположен на комуникативно място, непосредствено до Медицинския и Икономическия университети, до редица училища в централната градска част и до редица културни институции като Фестивалния конгресен център, Регионалния исторически музей и Градската художествена галерия. Мястото на една сграда с такъв културен и обществен заряд е точно в най-централното място на града.

Кога се появиха тези мнения срещу избраното място и чии са техните изразители – на обикновени граждани или на представители на вашата гилдия?

Не е имало официални мнения, а само коментари под публикации във „Фейсбук”. Имало е изказвания от колеги, които имат резерви към мястото заради разположените там градинка и служебен паркинг на Община Варна. Не имало обаче широк отзвук до момента, в който бе изготвено разрешението за строеж, а това е период от три години от обявяването на конкурса.  

Какви са съображенията на противниците на избраната локация?

Неофициално и чрез социалните мрежи до мен са достигали мнения, че ще се унищожи част от градинката. Сградата на библиотеката в по-голямата си част ще бъде изградена върху паркинга. Алеята, която минава пред парадния вход на общината и излиза на улица „Братя Миладинови”, се запазва заедно с местата за отдих по нейното протежение. Тези места дори са увеличени с допълнителни зелени площи. Градинката ще продължи да съществува и да се ползва в сегашната си форма. Считам като негатив единствено, че ще бъдат унищожени около 10 дървета. Те са предвидени за премахване още в самото задание. Предложен е вариант за компенсаторно озеленяване, а проектът предлага обширни озеленени площи на покрива на сградата, до който ще има обществен достъп.

Да припомним накратко основните параметри на проекта.

Застроената площ е близо 3 хил. кв. м, а РЗП е над 28 хил. кв. м, от които 11 хил. са подземни. Сградата ще е на шест етажа и ще има три подземни нива за паркиране, които ще имат автономен достъп през цялото денонощие. Освен библиотека сградата представлява и културен център – ще има амфитеатрална зала с 200 места, 6 помещения за провеждане на събития, които могат да бъдат отдавани под наем и да генерират приходи, на партера ще има картинна галерия, както и редица по-малки помещения за извършване на извънкласна дейност и различни прояви. За масова културно-обществена дейност са отделени етаж и половина. Проектът предвижда обществено достъпен атриум по цялата височина на сградата, който ще приюти подрастващите и те ще могат да прекарват там своето време в комуникация, в четене на книга или в работа с мултимедийни устройства, които се предвиждат да бъдат интегрирани. Това го казвам като родител, а не като част от проектантския екип.  

Тази пролет изтича разрешението за строеж на новата библиотека. Възможно ли е строителството да стартира до месец май и какво се случва, ако не започне дотогава?   

Разрешението за строеж веднъж вече бе подновено през април 2021 г. за срок от 3 години и изтича в началото на май. Дотогава трябва да се открие строителна площадка, за да не загуби давност разрешението. Това би било реализуемо, ако възможно най-скоро се стартира процедура по избор на изпълнител – било то и за частични строително-монтажни работи с идеята да се открие строителна площадка в този срок. Ако това не се случи, разрешението за строеж губи своето действие, а процедурите по одобряване на строителна документация и издаване на разрешение за строеж вече не са валидни.  

Кметът Благомир Коцев изрази опасение, че строителството на нова библиотека до сградата на Общината може да се превърне във втора Дупка за града, ако няма планирано финансиране. Каква е прогнозата към днешна дата за финансовата стойност на проекта?

Когато проектът бе изготвен в началото на 2018 г., финансовата му стойност бе около 35 млн. лева за строителство и 5 млн. лева за обзавеждане и оборудване. Трудно бих се наел да прогнозирам каква ще е цената към днешна дата, но при всички положения ще е поне с 40-50 % по-висока.

Самата Дупка в центъра на Варна се споменава като възможно място за нова библиотека. Вие намирате ли го за подходящо.?

Вече говорим за съвсем различно начинание. Проектът не може да бъде автоматично транслиран на друго място, тъй като има съвсем различни параметри и характеристики на средата. Трудно може да се коментира за прехвърляне на проекта на друго място. Ако забравим за сегашния проект и се прави проект за друго място, считам, че всеобщото мнение на професионалистите и на гражданите за терена на Дупката е, че там трябва да има по-скоро парково пространство с експонирана археология и евентуално по-малка интегрирана сграда. 

Заявените намерения на кметската администрация са, че локацията на новата библиотека ще бъде подложена на обществено обсъждане или референдум. Как може да бъде организирано подобно обсъждане в най-кратки срокове, което да претендира за представителност?

Трудно ми е да коментирам. Към проектантския екип официално от страна на Община Варна като възложител на проекта не е поставено никакво питане за промяна на проекта и на местоположението. Легитимно би било, ако се проведе локален референдум, но не знам дали ще има време да се организира.

Казахте, че проектът не може да бъде преместен автоматично на мястото на Дупката. Има ли обаче друго място, където може да бъде преместен с леки корекции?

Теоретично би могъл да бъде преместен, което обаче означава съвсем нова процедура. Новият парцел трябва да е с изяснена собственост, сравнително равнинен и със съответните параметри, покриващи изискванията към сградата.

Можете ли да посочите такова място?

Би могло да бъде на територията на пристанището. В централната градска част трудно мога да си представя терен, който да е подходящ за такъв тип сграда. За нея е важно да бъде на комуникативно място с лесен пешеходен достъп.

Как ще коментирате преместването на библиотеката в сградата на досегашното Руско консулство, който вариант също се коментира през последните месеци?

Пак е хипотеза на ново планиране и нова задача. Трябва да са уредени всички въпроси за собствеността на парцела и той да е изцяло общински. Трябва да се проведе нов конкурс дали съществуващата сграда ще се преустрои, или ще се построи нова.

Ако бъде обявен нов конкурс, колко време биха отнели различните процедури?

Ако съдим по предходния конкурс, когато имаше подкрепа от всички инстанции и браншови организации, периодът за изготвяне на заданието и обявяване на конкурс бе между 6 и 9 месеца, възлагането на проектирането бе между 9 и 12 месеца, самото проектиране отне още година. Тоест процесът ще продължи между 2,5 и 3 години. После следват процедурите по издаване на разрешение за строеж, избор на изпълнител и реалното строителство. 

Вие лично оптимист ли сте, че проектът ще бъде реализиран в този му вид и на това място?

Аз съм лек песимист, но имам нотка оптимизъм. Това е може би единственият проект на Община Варна, който беше надпартиен и подкрепен от цялата общественост. Ако се загуби насъбраната енергия и свършена до момента работа, ще е лош сигнал за всяко следващо начинание. Не виждам с какво следващото начинание ще е по-успешно и ще се намерят по-добри характеристики и параметри за него.

Целият разговор с арх. Александър Минчев може да чуете в звуковия файл.