
Искрен Веселинов: Тенденцията на упадък на Русе трябва да спре и да му се върне мястото, което заслужава
- Добър ден и добре дошъл казвам на Искрен Веселинов, кандидат за кмет на Русе от местна коалиция „България на регионите”, която е с номер 68 в интегралната бюлетина и на машината. Господин Веселинов, в самото начало на нашия разговор да Ви попитам, защо искате да сте кмет?
- За да променя нещата в нашия град, за да спра тенденциите на упадък и да му върна онова място в страната, което заслужава, т.е. Русе да бъде отново пръв.
- А кои са нещата за промяна?
- Ами всичко е за промяна, най-вече за промяна е начинът на мислене и планиране на ресурсите. За поставяне на цели за бъдещето на града ни, защото ние влязохме в една погрешна спирала на управление още преди 12 години, когато ежедневните проблеми се превърнаха в основна задача на кметските екипи. Те се гордееха с това, че са измили улиците, че са асфалтирали някъде, че са осигурили някаква зеленина. А всъщност за мен това са базовите неща, които не трябва изобщо да се коментират, те би трябвало по подразбиране да бъдат осигурени на гражданите. Голямата задача на един кметски екип е да осигури развитието и фактът, че нашият град намаля за последните 10 години с 25 хил. човека /според НСИ/ показва, че тези екипи не са се справили.
- Имате ли стратегия?
- Аз имам стратегия и алгоритъм още от оная далечна 2011 година, когато се опитахме да се противопоставим на статуквото в Русе, обединило ГЕРБ и БСП, както и някои икономически кръгове зад тях. Няма какво да променя в тая стратегия, защото тя впоследствие се оказа добре изпълнена от други градове като Пловдив, например. И виждаме какво се случва в този град - индустриалните им зони, работната ръка, високите доходи, в сравнение с Русе, разбира се. И фактът, че там кипи от живот. Това беше стратегия, която можеше да се приложи в Русе още преди 12 години.
- Преди дни се разбра, че Интермодалният терминал в Русе няма да се случи.
- Ами то няма да се случи като проект, който държавата финансира чрез европейски програми. Но, Интермодалният терминал може да се случи и с общинска инициатива. Аз за терминала говоря още от когато приемахме Общия градоустройствен план през далечната 2008-2009 година. Общината имаше един прекрасен парцел до Безмитна зона и КТМ, където можеше да се ситуира общинско пристанище, като говорим за публично-частно партньорство и концесии. Тогава политическото противопоставяне, за съжаление, елиминира този вариант, но всички тези възможности стоят. Още повече, че в Русе имаме достатъчно пристанищни мощности, дори затворената Корабостроителница е потенциален логистичен хъб. Въпросът е да има инициатива и някой да се опита да координира усилията и на частните собственици, и на спедитори, за да се осигури натовареност и да имаме този оборот. Не е необходимо всичко да се случва с държавни средства или с пари от Европейския съюз. Тези средства ни направиха мързеливи. Спомняте се, че от нищо започна проектът за Спортна зала, преди да има европейски средства и Русе успя да има залата без подобно финансиране отвън, макар и с много сътресения и отлагания, най-вече поради глобалната криза с имотите. Но ето, тогава ние показахме, че можем да направим нещо ново на база правилното менажиране на общинската собственост.
- Доколко нещата зависят тук от местното управление, а не се вземат големите решения за града в София?
- Ние се успиваме с това твърдение. Нещо повече, общинските власти са странно тихи по въпроси, когато трябва да бият тъпана и да проглушавам ушите на централната власт. То не е случайно, защото се чака поредното министерство да одобри проект и прочие. Моята представа за местното самоуправление е доста различна и неслучайно се появи тази коалиция “България на регионите”, която е заявка за друг тип и ниво на самоуправление, за еманципация на местните власти от тази постоянна държавна опека, която ги превръща в един формален получател и харчител на пари. Липсва възможността местната общност да реши стратегически проблеми. Не, че това е невъзможно, но се възпитават вече поколения управленци, които да гледат по този начин на местната власт.
- Казвате, че ако нещо трябва да се случи за Русе, отивате в София и не мърдате оттам, докато не стане?
- Не само. Казвам, че русенци, например, могат да излязат и да блокират пътя и да речем да питат какво става с трети лот на магистралата, който продължава да стои под формата на папки с документи за обществени поръчки и никой не го възлага.
- И аз съм се питал дали ще се намери кмет, който да призове гражданите да излязат на протест, ако ще и с жива верига пред дадено предприятие, ако замърсява. Готов ли сте на подобно действие?
- Абсолютно съм готов на това нещо. Смятам, че кметът затова е избран от хората, за да говори вместо хората и да върви начело на хората.
- Реално той е мажоритарно избран и би трябвало да има тяхната подкрепа.
- И в тоя дух смятам, че не трябва да се подценяваме. Русенци можем да поемем съдбата си в собствените си ръце, трябва да имаме само смелостта да го направим.
- Преди Вас в студиото си говорихме с един русенски предприемач, който каза, че липсва диалогът между русенския бизнес и местната власт. Вие имате ли подобно впечатление и готови ли сте да се отворите към местния бизнес?
- Аз съм готов да се отворя не само за местния бизнес, а и за местните дейци на културата, за неправителствените организации. Работата на един кмет, който създава възможностите, е да координира усилия. Той не може да свърши сам всичко, но в една местна общност има достатъчно енергия, която да надгражда и да промени града ни, както всички искаме да го видим.
- В една кампания почти всички кандидати за народната подкрепа заявяват, че биха ревизирали предното управление. А Вие?
- Ревизията и оценката на предишното управление е задължително начало. Но да превърнеш предишния управленски екип в изкупителна жертва на собствената си некадърност, не бих направил. Всъщност, хората ще ме оценят не по какво съм направил срещу предишния кметски екип, а по това, какво аз правя. Ако има нещо нередно, разбира се, нищо няма да бъде скрито, нито няма да бъде замазано. Но, далеч това, не ми е основната цел в тази изборна надпревара.
Сигурен съм, че много от кметовете на Русе са имали добрите намерения, както и вероятно настоящият. И са имали емоционалната свързаност с Русе. Твърдя обаче че, работата не се вършеше, както трябва да се върши и то много години назад, не само последният мандат.
- Имате ли вече управленска програма?
- Имам управленска програма и избрах да открия символично предизборната си кампания като я представя, защото това е договорът ми с гражданите.
- Приоритетите?
- На първо място икономиката, разбира се. Ефективното управление на общинската собственост, която крие своите възможности за растеж - отреждането на парцели за нов индустриален парк с високи технологии и екологично чисти производства, който може да създаде поне 2 хиляди работни места и доходите да вървят нагоре. Това е реалистично да стане. Същото е по отношение на Русе като логистичен и транспортен център - организацията, подготовката и съответно координацията на съществуващите мощности и изграждането на нови. Всичко това може да отпуши тази транспортна обсада около Русе, която се получава в момента. Ние не сме добре свързан град. И магистралата, и евентуалното обръщане към реката, би могло да създаде тая икономическа активност, която ни липсва.
По темата демография, Вие знаете, че аз съм инициаторът още през 2007 година да се създаде общинския фонд ин витро, който бе първи в страната. Смятам, че един от основните проблеми на България, в частност на Русе, е демографският. Благодарение на този фонд се родиха стотици русенчета и аз съм изключително горд с този факт. Бих разширил дейността на фонда и бих направил поредица от жестове към младите семейства, които трябва да се чувстват добре в Русе.
- Ако успеете да осъществите икономическия си приоритет, това няма ли автоматично да реши и демографския проблем?
- Те са автоматично свързани. Затова говоря за алгоритъм с поредица от неща, които водят към един жив, съвременен и желан за обитаване град. Тук е и културата, и спорта, и всички неща, които водят до създаване на местна идентичност. От години ВМРО отстоява тезата, че трябва да има фонд жилища за млади семейства и това е една от темите, за които много ще държа. Както и да се спре с продажбата на общински жилища и да започне увеличаване на общинския жилищен фонд, защото такава е практиката в нормалните държави. Надявам се поне със 100 апартамента годишно да започне да нараства жилищният общинския фонд на общината до края на мандата.
- Не е работа на местната власт да осигурява заетост, тя трябва да осигурява инвеститор, такива обаче се появяват в райони с потенциал. Освен реката и моста, какъв е потенциалът на Русе?
- Русе има изключително голям потенциал, въпросът е дали той е използван. Бях председател на онзи общински съвет, който създаде първия индустриален парк в далечната 2004 година. Пак бяхме първи в България като общински индустриален парк. За съжаление, малко по-късно беше забравено, че паркът трябва да създава заетост и се превърна в нещо, на което трябва да му продадем парцелите за едни пари, които да превърнем в асфалт. Сега 2/3 от парцелите на Индустриалния парк са зелени площи. Те., този тип решения, които затапват бъдещето, трябва да бъдат просмислени и ревизирани.
Аз загубих 2011 година изборите от ГЕРБ, както е известно, но когато кметът представяше своята управленска програма станах и предложих нещата, свързани с икономиката, индустриалния парк, туризма, етнографското селище и ред други, които тогавашният кмет каза нека да ги запишем в програмата. И добре, записахме ги, но още не са се случили. Оттам насетне се записват в едни програми, но аз не виждам каква е трудността...Всъщност, в едни градчета като например Симитли, инвеститорът отива и абсолютно цялата административна процедура се върши от Общината. Това е нещото, което искам да направя за Русе. Защото административната тежест е нещо ужасно за бизнеса, който се бори с вятърни мелници, с чиновници и прочие в продължение на две години, докато стартира своето производство.
- Това във възможностите на местната власт ли е, не ли и до законови промени?
- По отношение на строителни разрешения и всичко останало е във възможностите на местната власт. Вече, ако инвеститорът е друг клас, има други допълнителни държавни преференции.
По отношение на високотехнологичния парк като народен представител положиж доста усилия да осигурим средства, за да се изгради научноизследователски център към РУ с идеята, че това е зачатък на такъв тип мощност в Русе. Но, Общината трябва да търси възможностите за изграждане на високотехнологичен парк, защото това отново е свързано с по-високи доходи. Например, 2/3 от компютърните ни специалисти отиват в София или в чужбина, защото тук няма такива фирми. Трябва да направим Русе гостолюбив за инвеститорите.
- Около какво събитие може да се обединим за Русе, за да тръгне градът нагоре? Като Мартенски музикални дни, например.
- Русе е столица на джаза. Това е залегнало също в програмата ми. Ние трябва да търсим онези елементи от нашата идентичност, където сме били първи и където имаме ресурси. На Русе му липсват топ събития, които да са емблематични за града. Включително и за спорта е така. В нашата листа за общински съветници е Иван Деспотов, който в спортните танци имаше формат на световно ниво. Поради липса на финансови средства, този формат падна като ниво. Настоящето администриране в сферата на културата и спорта е противопоказно, както във фондацията “Град на свободния дух” има непрозрачни правила на финансиране.
- 12 са кандидатите за кметове и много повече за общински съветници..
- Както казва един приятел само пенсионерите в блока не са се кандидатирали за нещо.
- Разбираме ли смисъла на местната власт?
- Мисля, че имаме сериозна демократична традиция. Популизмът винаги си личи. Гледам, че някои хора са превърнали в основно знаме на кампанията си, например, войната в Украйна, опитват се да се прикрепят на тази емоция. Всъщност, местният избор е да избираш управленец, който да решава конкретни проблеми, които нямат общо с международното положение, дори и с партийните централи. Историята показа, че послушно партийните кандидати нямат тази независимост да решават проблемите на русенци. Затова аз разчитам русенци да изберат преди всичко личности за кмет и за общински съветници, които могат да свършат работа и имат опит, енергия, идеи и желание.
- Накрая още един въпрос, ако при Вас като кмет дойде заявление за провеждане на Русе прайд?
- Няма да се съглася.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!