
Няма хора, работещи без трудови договори, констатираха от дирекция “Инспекция по труда“ Враца.
Проверката е направена през Седмицата на действието в рамките на Европейската кампания за деклариран труд.
За един ден–21 септември 2020 г., бяха проверени 7 . работодатели, при които за последните три години са установени случаи на работа без трудов договор.
Данните показват, че контролът има дисциплинираща роля и веднъж санкционирани, работодателите рядко си позволяват отново да използват недеклариран труд.
На 24.09.2020г. са организирани и проведени онлайн среща с 50 ученици от СУ "Христо Ботев" и СУ "Козма Тричков". По време на урока, те разбраха, че със сключване на трудов договор за тях произтичат и осигурителни права, за спазването на които контролът е вменен на Националната агенция за приходите (НАП) и Националния осигурителен институт (НОИ). Инспекцията по труда ще продължи да поддържа създадената за кампанията фейсбук страница „Всички права запазени“ https://www.facebook.com/BG4FairWork, на която се публикува полезна информация за ползите от декларирания труд за работещи, работодатели и за обществото.
Видеа с такава информация и насочващи работещите и работодателите към правата и задълженията им са публикувани и във YouTube канала на кампанията https://www.youtube.com/channel/UCkf_wf_5aQPuZgJBGJVBJFQ?disable_polymer=true&fbclid=IwAR2L8WQzReIY2cdgqCyIKZCYzXp_rLwL61jnhO3R7ItUPYq4bD6FNjysFk4.
Приоритет остава и контролът по въвеждане в предприятията на противоепидемичните мерки, свързани с ограничаване разпространението на COVID-19, заяви Румен Младенов, директор на регионалната инспекция по труда във Враца.
Влезли са в сила 8 наказателни постановления за предходен период за сумата от 7200 лв.
Общо инспекторите са констатирали 323 нарушения, от тях 3 са за неизпълнени предписания.
По отношение активизиране строително-монтажните работи, които са с висок риск от трудов травматизъм, ДИТ Враца обръща внимание, че има разработен специален интерактивен инструмент за онлайн оценка на риска в строителството, който работодателите могат да използват не само за да оценят рисковете по работните места и да предприемат мерки за минимизирането им, но и за обучения и инструктажи на работещите. Инструментът е един от 40-те, които са разработени за различни икономически дейности по проект „Превенция за безопасност и здраве при работа“.