Проверките в района на карловско не са установили данни, че добивът на дървесина е станал причина за бедствието в региона. Това заяви в Обзорната програма на Дарик радио Пловдив инж. Росен Райчев, директор "Контрол и опазване на горските територии" в Изпълнителна агенция по горите.

По думите му, установените малки количества незаконна сеч не могат да влияят на водозадържащите функции на горите и причините за бедствието трябва да се търсят в променящата се климатична среда и падналото огромно количество дъжд. За последните 7 години в района на бедствието са установени към 60 нарушения за около общо 140 кубически метра дървесина, което на фона на запаса от над 2 милиона дървесина, е незначителна част, подчерта още инж. Райчев.

„По всички странични дерета притоци се наблюдават следи от огромното количество вода, преминало през тях, въпреки липсата на извеждана сеч. На много места са се образували струпване от паднали дървета, изкоренени от придошлата водна стихия. Освен дървета, водата е повличала по пътя си камъни и пясък“, обясни още директорът на "Контрол и опазване на горските територии" в Изпълнителна агенция по горите.

Той цитира и становището на Института за гората при БАН във връзка със здравословното състояние на горите от зимен дъб в района на с. Каравелово, засегнати от проливните дъждове в средата на м. септември 2022 г, което сочи, че в района на обследването не са забелязани каквито и да е лесовъдски нарушения в горите.

В горната част на водосбора, на стръмни терени, под влияние на проливните дъждове са възникнали множество свлачища. Най-силни повреди са наблюдавани не в младите и възобновени горски участъци, а в най-склопените, пълнодървесни, с най-висок запас и липса на ползване гори. В тях под въздействие на тежестта на дървостоя, при наличието на обилна водна възглавница над основната скала, е отключен свлачищен процес с огромно количество изкоренени дървета, който дава начало на катастрофалното наводнение в долната част на водосбора и района на бедствието.

Още чуйте в интервюто.