
Инициативен комитет ,в който влизат членове на Има такъв народ, има идеята да бъде изграден паметник на Райна Цанева в центъра на Кюстендил.
Паметникът ще бъде финансиран изцяло от Инициативния комитет и той ще се намира на улица „Райна Цанева“. Там е бил и нейният дом, в който са отгледани и изучени 600 деца, а сега там се намира детска градина.
„Преди малко внесохме заявление в община Кюстендил, с което откриваме Инициативен комитет за изграждане на паметник на Райна Цанева. Инициативният комитет носи името „Райна Цанева – майка на 600 деца“. В периода от 1921 до 1944 г. Райна Цанева е спасила, отгледала и изучила около 600 деца – кюстендилчета, които са били сираци. Тя е човек, който в местната история, за съжаление, през последните няколко десетки години е забравен или не се припомня достатъчно. Такъв човек трябва да бъде известен и помнен ,не само на ниво община, а на ниво цял свят, защото такива хора са пример и трябва винаги да бъдат помнени и споменавани“, заяви председателят на Инициативния комитет и кандидат за общински съветник от ПП „Има такъв народ“ – Кюстендил, Милен Георгиев.
Той уточни, че идеята е на всяка година от рождената дата на тази жена, тя бъде почитана, защото местната история трябва да бъде помнена и припомняна.
В Инициативния комитет влизат още Богомил Славчев, който е секретар, както и Снежанка Траянска, Миглена Стоилов и адв. Любчо Върбички.
Има техническа процедура, която трябва да се спазят. Първоначално трябва да се входира докладна записка в Общински съвет - Кюстендил, където да бъде взето решение и да се определи мястото на паметника, посочи областният председатела на ИТН Снежанка Траянска. "Технически ние сме готови с визията на паметника, надяваме се да срещнем съпричастност в кюстендилската общественост, насреща сме и за информация за такива хора. Сред нас също има такъв човек и това е Миглена Мирчева, чиято майка е била част от тези деца“,каза още Снежанка Траянска.
За Миглена Мирчева о причината да се включи в Инициативния комитет е сантиментална и лична.
„Моята майка през 1944 г., е била възпитаник на Райна Цанева. В рамките на една година тя е загубила родителите си във войната и е изпратена в Русе. Там завършва образованието си и се връща обратно в Кюстендил като учител в същата детска градина на Райна Цанева“, каза Миглена Мирчева.
Инициаторите молят ако има други граждани, които имат подобни истории да ги потърсят, за да могат да бъдат споделяни.Такаще се говори и помни благородното дело , което Райна Цанева е извършила.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм