
На 31-ви януари 2021 год. в Обединеното Кралство влиза сила Визата за британски граждани зад граница, която ще позволи на 2.8 милиона граждани на Хонг Конг да живеят и работят в рамките на Острова. Директният ефект върху икономиката на Великобритания се изчислява на приблизително £40 милярда. Но в допълнение на вътрешноикономическите резултати на отварянето, това е отражение на новата външна политика на Лондон. След Бракзит Глобална Великобритания, подчертавайки стратегическо важните си връзки с населението на Азия, се опитва да затвърди разклатените си позиции в региона.
Краят на Ерата на Популизма или Връщането към Доброто Старо
Понеделник, 11-ти януари в английския парламент, за първи път след 1973 год., се проведе дебат за външната политика на Великобритания извън рамката ЕС. Дебатът отразява приоритетите и възможностите, които следват за Обединеното Кралство в открити води. Интересен факт, по време на дебатите, бяха два оформили се региона, който бяха най-често споменавани от законодателите. На първо място, разбираемо, попадат Северна Ирландия, Шотланди, Уелс и ЕС, но на второ, ясно, се очертава Тихоокеанският Регион, в който разбираемо влиза и САЩ. Осем от десет други страни споменати са от тази част на Азия: Китай- 25 пъти, Индия- 22 пъти, САЩ- 16 пъти, Австралия- 14 пъти, Япония- 13 пъти, Нова Зеландия- 10 пъти, Канада – 10 пъти, Гана- 10 пъти, Сингапур- 7 пъти, Южна Корея- 7 пъти. Като цяло реториката на Великобритания за региона (за разлика от разговорите с ЕС) е за съвместно решаване на проблемите и покани за партньороски срещи. Определящо за външнополитическия вятър, бе че първата визита след Нова Година на Борис Джонсън трябваше да бъде в Индия, отменена заради вихрещата се Корона криза.
Какъв ще бъде резултатът от Брекзит? Доза Оптимизъм
В момента администрацията на Байдън и Глобална Британия са в настъпление, за връщане на поизгубените позиции. Кратка ретроспекция на Тихоокеанския регион, с отдръпването на Тръмп, показва аспирациите на ключовите играчи в ЕС да заемат индивидуално лидерството. Барак Обама в периода 2008 - 2016 бе обявен за „първият тихоокеански президент“, поради водещата роля на САЩ в Азия. Неговата визия бе САЩ да е лидер в Азия десилетия наред, акцентирайки върху целия регион, с приоритизиране на взаимотношенията с Китай. 2018 год. Франция говореше за оста Париж- Делхи- Камбера. Май 2018 год., при посещението си в Австралия, френският президент Емануел Макрон, след парафирането на мегасделката от $38 милярда с Австралия, изразява виждането си за региона и изграждането на оста Франция- Австралия- Индия. Според негово изявление цитирано от информационната агенция Ройтерс: „Ще бъдем наивни, ако не разбираме, че за да получим уважението от Китай, като равнопоставен партньор, ние трябва да бъдем по организирани.“. Последва негово посещение в Китай, в което той подчерта, че проектът Пътя на Коприната, не трябва да бъде еднопосочен път. В Индия по същото време, той изрази визията си за региона: Оста Париж- Делхи- Камбера. А през 2019 год. Германия започна инициативата Индо-Тихоокеанска Стратегия, която подчертава важността на региона за ЕС, като цяло. В стратегията, освен подчертания икономически характер и в частност споразумения за свободна търговия между отделни азиатски страни и ЕС, се говори за сътрудничество в областта на екологията, върховенството на закона и спазването на човешките права.
Иранска победа за Байдън или Хаосът оставен от Тръмп
31-ви януари 2021 год. е съществен и във вътрешно икономически аспект. Потенциалният ефект върху икономиката на Великобритания ще бъде позитивен в много измерения. На първо място директният ефект върху вътрешния продукт и пазара на труда. Според CERB, средната продуктивност на един работник от Хонг Конг е £69 900 през 2019, цифра адаптирана към британската реалност, инфраструктура, методи на работа, култура и език, може да бъде значително по-висока. Приемайки долната граница на потенциални емигранти от 300 000 реалният ефект върху икономиката ще бъде £12 милярда в плюс. Според икономиста Дъглас МкУилямс (книгата -Равната Бяла Икономика) икономическите бенефити са доста по-високи. Емигрантите, поради това че са аутсаидери, се намират извън зоната на комфорта си и са много по-производителни, като в повечето случаи се ориентрат към високотехнологични индустрии, свързани не само с умения, но и с интелектуални предизвикателства. Аргументът на МкУилямс е че емигрантите оказват положителен ефект върху производителноста на местната трудова сила, поради конкуренцията, която им оказват и това че стимулират креативността им като показват различен начин на работа. Други аспекти са сравнително високите цени на ликвидната недвижимост в Хонк Конг, чието освобождаване ще бъде инвестиция в пазара на недвижимост в Кралството. Голяма част от новопристигналите имат високо ниво на спестявания, което ще означава, че не само няма да утежнят нагрятата до червено социална система на Острова, но и ще могат да инвестират в развиването на дребен и среден бизнес.
За Великобритания отварянето на Острова за жителите на Хонг Конг е първи лъч светлина докато плува в бурното море на Корона кризата и след епохата ЕС, както и демонстрация за аспирациите Лондон да се превърне в своеобразен глобален мегаполис от типа на Сингапур и Хонк Конг.