Варна не усвоява достатъчно добре европейски средства. Основното, което липсва на Общината, както в този, така и в предходния мандат, е подходът, по който се действа с политиките за европейски проекти. Това мнение изрази в интервю за Дарик експертът по европейски проекти и информационни технологии Георги Костов. Според него подходът на Общината е технически, но не и стратегически.

Няма осъзнаването, че това са политики и пари за политики, които се нуждаят от стратегическо, а не техническо ръководене. Има интереси на конкретни консултантски компании, които аутсорсват дейности. Има интереси на политически лобита и подизпълнители. Всичко това обаче задушава прогреса и рамката, в която се работи“, коментира Костов.

„Аз лично съм изключително объркан от думите на зам.-кмета Диан Иванов, който в един момент каза, че ще съкращава щат, в следващ момент заяви, че щатът за европейски проекти ще бъде увеличен, а след това каза, че въпреки това ще има много външни консултантски фирми. Основното, което липсва, е стратегия за равитието на европейските проекти и възможности във Варна. Това е политически подход“, допълни Георги Костов.

До края на програмния период (2028г.) индикативната рамка на европейските средства може да достигне до 6.4 млрд, което е приблизително колкото бюджета на Варна за това време, посочи още експертът. До 30% от общинския бюджет могат да бъдат за съфинансиране на европейски проекти, допълни той.

По думите му, на Общината й липсва стратегическо планиране и публичност на европейските проекти, защото има изключително много интереси европейските възможности за Варна да не са публични.

„Най-важното нещо, което ние като общество трябва да поискаме, е  европейските проекти да излязат „на светло“, да се знае къде за какво ще има пари. В момента всичко е „на тъмно“. Това, което е било по време на управлението на ГЕРБ, си остава същото при управлението на кмета Коцев“, посочи Георги Костов и допълни, че Общината не е собственост на хората, които я управляват.

Бюджетът на морската столица за тази година е амбициозен и много рисков. Има голям риск, ако бъдат забавени многото строителни площадки, които ще се отворят, градът да стане в още повече дупки и разруха, смята предприемачът и активен общественик.

Ролята на регионалните медии е да се казват нещата фактологично и да се дава възможност на всеки, който има желание и мнение, да ги изрази. Има изключително голямо разминаване между публичното говорене на хората във властта и фактологичните неща, които се случват в нашия град, смята  Костов. Той даде за пример казуса с излетния бетон в двора на имота на бул. „Сливница“ 20, който е недвижима културна ценност. В едно интервю по темата зам.-кметът Диан Иванов "удобно не подчертал", че текущият контрол върху леенето на този бетон е в ръцете на Община Варна, при условие, че е имало проверки по сигнали за нарушения.

„Не го обвинявам. Просто удобно не беше споменат фактът, че контролните функции са на Общината“, уточни Костов, който е собственик на сайта „Нова Варна“.  

„Позиционирането в социалните мрежи по-скоро има значение от гледна точка на нашия опит, който имаме като IT експерти. Успяхме да направим една добра страница, която развихме поетапно. След над 10 години работа по проекта, в момента „Нова Варна“ има близо четвърт милион последователи, сподели още той. 

Целият разговор с Георги Костов е прикачен.