
В рубриката „Акцент на месеца” екипът на ХГ „Христо Цокев” среща посетителите си с един прекрасен градски пейзаж на известния габровски художник Иван Донков „Търново – църквата Св. Константин и Елена”.
Поетиката в изкуството на Иван Донков
- така е озаглавил статията си по този повод Станислав Гончаров:
Иван Лазаров Донков е роден през 1943 година в Габрово. Той завършва Априловската гимназия, след което учи специалност „Живопис” във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. В продолжение на 30 години Иван Донков се реализира не само като изявен художник, а и като талантлив педагог. Той започва да преподава в училището в квартал Етъра Габрово. Бил е един от най-видните преподаватели в Средното художествено училище в Трявна, също така е преподавател в Богословския факултет на ВТУ. Изледователският му дух го докарва до дълбоките изследвания в областта на техниките и технологиите в изобразителното изкуство, технологиите за реставрация, както и към работа с пигменти, грундове, багрила, лакове, свързащи вещества и т.н. Големият му опит в тази област води до книгата „Технологии в живописта”. Тази книга може да бъде разглеждана като ръководство за обучение на млади художници, в нея авторът проследява видовете живописни технологии през вековете.
Първите стъпки в изкуството художникът прави още в детството си. В интервю от 2008 година, той споменава как се е опитвал да копира маниера на Константин Щъркелов – прочутия български художник, акварелист. Първите си големи творби, след завършването на ВТУ, Иван Донков прави в Габрово в съавторството с художника Ангел Ангелов. Това са мозаични пана в завод „Подем”, Пионерския дом, ЕМО „Етър”. Последното се превърна в истински герб на комплекса, символизирайки трудолюбието и гостоприимството на габровци. Още от 60-те години Иван Донков започва да създава рисунки с въглен и акварел. Изследвайки художествените техники от миналото, художникът експериментира с восъчно-темперната живопис - енкаустика.
Като живописец, Иван Донков притежава умението да внушава контраста и единството между близкото и далечното, между осезаемото и неосезаемото. Художникът има дарбата да степенува звучността и символиката на цвета в точно съответствие с композицията и замисъла си. Такава е картината „Търново – църквата Св. Константин и Елена”. Композицията в нея е подчинена на вертикала скала-църква. Осезаемостта на скалата контрастира с ефирността на църквата. В самия колорит се формира високо духовно усещане за земното и небесното. Художникът демонстрира в картината богата фактура, колоритно изящество и поетично излъчване.
През 2000-та година Иван Донков, заедно със своя колега Иван Денчев, печели стипендия и пребивава един месец в творческата база Академия за изкуствата в Клайнзасен, близо до немския град Фулда. Това става възможно с активното съдействие на Фани Първова, която живее във Фулда и работи там като артмениджър.
Голяма ретроспективна изложба на Иван Донков е организирана в ХГ „Христо Цокев” през февруари 2009 г., след смъртта на художника. Представени са 90 творби: рисунка, графика, акварел, живопис. Заснет е документален филм за него, създаден с подкрепата на приятели на художника и Габрово Кабел.
Картините на Иван Донков са притежание на галерии и частни колекции в Германия, САЩ, Швейцария. ХГ „Христо Цокев” притежава пет негови картини. Творбата на Иван Донков „Търново – църквата Св. Константин и Елена” може да бъде видяна от посетителите на ХГ „Христо Цокев” от 10 август до 13 септември.