Няколко премиерни за България заглавия включва предстоящото във Варна 20-то издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Това стана ясно при представяне на акцентите в юбилейното издание, насрочено за периода 14 - 18 юни.

Селекцията тази година ще избира от над 1500 филми от цял свят. Предложения има от почти всички континенти, посочи кинорежисьорът Александър Николов.

Сред лентите в програмата се отличават полския "Backwards", френската комедия "Last Dance" и българо-германския “Една провинциална болница", сниман в инфекциозното отделение на кюстендилската болница по време на ковид пандемията. Сред включените в програмата филми е украинският "Клондайк", който вече спечели няколко награди от престижни фестивали. Лентата разказва човешка история, която се развива близо до руската граница през лятото на 2014 г.

В рамките на фестивала ще бъдат прожектирани индийския трилър „Devika” по наболялата тема за мястото на жените в индийското общество,  филми от Камбоджа, Беларус и др.

„Фестивалът е послание към света за връщане на хуманността. Живеем е в един объркан свят – бременна лекарка превозва мигранти, пиян дядо на 93 години кара с 5 промила и се заканва да продължи да кара, ЦСКА играе среу ЦСКА… Живеем в един ненормален свят. Непрекъснато се насажда страх у хората. Наложената социална дистанция се превърна в социална пропаст. Чрез тези филми се надяваме, че ще бъде възвърната нормалността, хуманността, благотворителността и съпричастността”, изтъкна проф. Валентин Игнатов – ректор на Медицинския университет във Варна.

Освен нравственото послание към обществото, фестивалът има и висока познавателна стойност. В него се развиват много теми от здравно значение, така както трябва да възпитаваме обществото. При преобладаващи в момента филми с насилие и песимизъм, варненският фестивал предлага филми, от които лъха оптимизъм, изтъкна генералният директор на БЧК проф. Красимир Гигов.

„Светът, в който живеем в момента, е доста объркан. Трябва да се гордеем, че Варна отправя един призив към целия свят чрез този фестивал - чрез хуманизъм да вървим към мир и приятелство, което е много важно в момента”, заяви председателят на БЧК акад. Христо Григоров. 

Прожекции и събития от конкурсната и паралелните програми ще има в рамките на пет дни на няколко локации – Фестивалния и конгресен център, в концертното студио на Радио Варна и в пространството за алтернативна култура РеБонкърс.

Създател и основен организатор на Фестивала е Българският Червен кръст, подпомаган от Българската кинематография, Българската телевизия, Комитета за телевизия и радио, Министерството на здравеопазването, Министерството на културата, Комитета по туризъм и Съюза на филмовите дейци.