
Визитка: Роден на 12.06.1980г. в София; 1998 г. завършва Гимназията за европейски езици в Русе; 2003г. се дипломира със специалност „Социология и криминология” в Western Kentucky, САЩ. Професионалната му спортна кариера на баскетболист от 2003г. до 2018г. минава през спортните клубове на Левски (България), Сплит (Хърватия), Нанси (Франция), Текелспор (Турция), Реал Мадрид (Испания), Севиля (Испания), Риети (Италия), Гранада (Испания), Цървена звезда (Сърбия), Проком Гдиня (Полша), Одрин (Турция), Нижни Новгород (Русия), Лукойл Академик, Красние криля Самара (Русия), Азад юнивърсити, Техеран (Иран).
2015 – избран за посланик на „Спешъл Олимпикс“ в България; 2016 – избран за Спортен Директор на БК Дунав Русе; капитан на баскетболните отбори на Дунав Русе, Лукоил Академик, Азад Юн. (Иран), Национален Отбор на България.
В момента е спортен директор на БК „Дунав Русе 2016“. Кандидат за общински съветник от гражданската квота в листата на ПП ГЕРБ.
„Спортът и политиката имат много общо, особено що се отнася до отборните спортове. Правилата си сходни. Добрият играч играе за отбора си, не за себе си!” Това са уроците на бившия капитан на Националния отбор по баскетбол Филип Виденов. Талантливият национал има зад гърба си шеметна спортна кариера в над 15 отбора от различни държави на 3 континента и участие в 3 европейски първенства, като през 2006 г. печели и титлата „Най-добър баскетболист на България”.
Роден е на 12.06.1980 година в София. И двамата му родители са инженери, така че доброто образование е основна ценност в семейството. До 13-годишна възраст расте и учи в гр. Козлодуй, тъй като майка му и баща му работят в Атомната централа в града. Баскетболът е спорт, с който се занимава още от детска възраст, но нещата стават сериозни, едва когато идва в Русе при баба си, за да учи в Гимназията по европейски езици. Забелязва го треньорът Петко Дечев от „Дунав”-Русе и под негово ръководство любовта му към баскетбола се разпалва истински, идват и първите успехи. Това предопределя и житейския му път.
Когато през 1998 година завършва средното си образование, вече играе и с националния отбор на България по баскетбол. Въпреки спортните успехи, Филип Виденов не забравя предадените от родителите си житейски ценности и заляга над математиката и литературата, тъй като се готви за кандидат-студентски изпити. В същата тази 1998-а има Европейско първенство по баскетбол за юноши във Варна. Там обещаващият спортист е забелязан от представители на Западния университет в Кентъки / Western Kentucky/, САЩ. Предлагат му да учи там с пълна спортна стипендия. Първоначално изкарва едногодишно обучение във Вашингтон, чиято цел е да го подготви езиково и да приравни дипломата му към американските стандарти. В Кентъки Филип Виденов се дипломира със специалност „Социология и криминология”. Признава, че докато се спре на тази специалност е експериментирал с няколко други, но накрая криминологията го запленява. „Тя ми помага да разбирам по-добре живота и системата, като цяло”, признава Виденов.
Когато завършва през 2003-та, той вече е изградил име. Точно тогава започва и професионалният му път на голям спортист. Първият му договор е с клуб „Сплит” в Хърватия, следва 2-годишен договор във Франция, Турция, Реал Мадрид… Последният му международен договор е с отбора от суперлигата „Потрошими” в Иран. В момента е спортен директор на баскетболен клуб „Дунав Русе – 2016” и активно подкрепя националните инициативи за подрастващи баскетболисти.
През всичките години на спортна кариера в живота на Филип Виденов има една прекрасна жена – това е русенката Ина. Тяхната любов пламва още, докато двамата учат в Гимназията по европейски езици. Ина е две години по-малка от Филип. Скоро, след като завършва гимназиалното си образование, тя поема към своя любим в САЩ също със студентска виза. Плътно до него е и във Франция, където двамата решават да се оженят. Сключват брак в Париж, в българското консулство. Синът им Антоан идва на бял свят през 2007-а, докато двамата са в София. Семейството продължава да е неразделно, въпреки международните ангажименти на Филип. Четири години след Антоан се ражда и дъщеря им Рая. Ина следва съпруга си навсякъде, докато синът им Антоан стане първокласник. Грижите около децата налагат тя да се установи в Русе и да се посвети на майчинството, а в последствие на кариерата си на телевизионна водеща. Двамата преминават през различни изпитания, напасват характерите си, изглаждат ръбовете, но любовта е здравата спойка помежду им. Заради желанието си да участва активно в отглеждането и възпитанието на децата си, Филип взема важното решение да остане в любимия Русе и да предава опита си, трупан във по световните спортни зали, на младото поколение баскетболисти в града. Знае, че за да може да влияе активно на обществените процеси, трябва да влезе в политическия живот. Убеден е, че всичко научено в спорта е напълно приложимо и в политиката – спортът учи на дисциплина, лоялност, твърдост, работа в екип. И в тази игра, както и в спорта, важна е победата на отбора, а не самотния блясък на отделната личност.
За баскетбола казва: „Това е мъжки спорт, отражение на живота. Учи те как да играеш „със” и „за” отбора, но да не губиш себе си!”
Купуването и продаването на гласове е престъпление!