Общината и Регионалният исторически музей организират етно уикенд в Бургас. Поводът е празникът Еньовден, а началото ще бъде дадено на 21 юни с лекцията „Билки омайни“ в Етнографския музей. Росица Топалова, уредник в отдел „Етнография“, ще разкаже легенди за билките, тяхното присъствие в традиционната българска обредност и символиката им в народните представи. Посетителите ще имат възможност да чуят още и за омайно биле и момински китки и магичната нощ срещу празника, когато всяко гадание се сбъдва.   

Обичаят Еньова буля ще бъде представен на 22 юни в двора на Етнографската експозиция.Певческата група „Факийски бялки“ при Пенсионерски клуб „Здравец“, село Факия, ще ни въведе в магията на Еньовден с напяванията и наричанията на моминските китки, в сплитането на Еньовския венец. Обичаят е възстановен в селото около 2000-та година.

Антоанета Станчева ще сготви тюрлюгювеч в глинен съд на бавен огън в Етнокухнята на РИМ – Бургас на 23 юни. Тюрлюгювечът е много вкусно ястие с неустоим аромат от различни зеленчуци, с месо или без месо. Задължителните съставки са лук, бамя, чушки, тиквичка, патладжан, домати, и, разбира се, картофи. Сервира се горещ, щедро поръсен с пресен магданоз.

На самия Еньовден – 24 юни ще бъде заплетен големия музеен Еньовски венец от седемдесет и седем билки и половина. Всяка година лековитите треви за него бере художникът и реставратор Иван Арабаджиев. Само той знае къде са най-големите туфи с еньовче, а то е най-важно, защото има много лечебни свойства, пречиства и има магическата сила да прогонва змейове.