"От 2013 г. насам Турция влезе в един много турбулентен период. 2013 г. имаше масови протести в Турция, 2014 г. беше година на местни избори, 2015 г. - на парламентарни, които се проведоха два пъти. 2016 г. дойде опитът за преврат, 2017 г. - референдум за промяна на Конституцията и въвеждане на президентска система. Вътрешната динамика в Турция е много сериозна".

Това каза в предаването "Дребният шрифт" с Явор Сидеров д-р Мариян Карагьозов, политолог от Института по Балканистика при БАН и кореспондент на БНР в Турция за периода 2017-2020 г.

На 11-ия ден: Още двама мъже бяха спасени в Хатай от руините

"Турската икономика винаги е била до голяма степен зависима и от външната конюнктура. Със сигурност едни или други вътрешнополитически решения оказват влияние, но Турция структурно има неща, които я правят много свързана със световната конюнктура", коментира още той.

По думите му да се обвиняват единствено някакви действия или решения на Ердоган в икономическата сфера за цялостната икономическа ситуация на Турция не отговаря съвсем на истината.

Ново земетресение с магнитуд 5,1 в Югоизточна Турция

По отношение на руското влияние в Турция експертът коментира следното: "Русия достави директно помощи за сирийското правителство. Влиянието на Турция в Русия се дължи на тази взаимна зависимост в енергийната, финансовата, икономическата сфера. Руските туристи, които идват в Турция, са важно перо. Да не забравяме, че Русия строи и ядрена централа". 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм