„Сливенският край и в частност котленският са много известни с основния си поминък овцевъдството. Имали са многобройни стада, а вълната е служила за изработване на шаяк за турската армия. Част от нея жените на Котел са използвали за изработка на уникалните килими,  известни не само в България, а и по света днес“.

Това сподели пред Дарик известната ценителка на котленските занаяти, художничка и общественик  - Дора Куршумова в навечерието на Деня на будителите. Светлата дата беше повод в читалището на живописното село Медвен, фондация „Орлица“ да представи нейната втора книга, посветена на непреходното изкуство "Котленските килими по-силни от времето". По инициатива на Сдружение “За Медвен“, премиерата на книгата беше съчетана и с ярка изложба на едни от най-характерните модели, изработвани през годините.

Цялото интервю с Дора Куршумова, чуйте в звуковия файл:

Според Дора Куршумова не случайно заглавието е свързано с времето: „Тези килими могат да имат изключително дълъг живот. Естествените материали и багри за тях ги правят почти вечни или поне със сигурност много по-издръжливи от един човешки живот. Всеки един от тях е можел да стои 100 години изложен на едното си лице, следващите 100 обърнат от другата страна без цветовете и материята да се променят и така 300 години“, допълва авторката.  В своето второ издание, посветено на местните майсторки, Дора Куршумова е използвала над 60 килима. Всеки един е като своеобразно платно на художник и история на българска фамилия.

До днес Дора Куршумова е успяла да открие 110 килима с инициали, има такива с втъкани година на изработка и имена на автор и семейство.

Тези т.нар. произведения са били свързани основно с празниците на жителите на Котел.

Имало е специално изработени за всеки повод или важно събитие в живота на семействата. „Специфично за котленските е, че те са били белег за благополучие. Всеки дом е имал стан и различна колекция от килими, свързани с всеки един празник през годината, както и за гости, за първия ден след сватбата... Сред тези, които съм открила има такива с размери 6 на 8 метра. Наистина произведение на изкуството, плод на труда на поне шест тъкачки“, пояснява Куршумова.  

Това беше и причина залата с читалището на Медвен да бъде препълнена по време на представянето на книгата и експозицията. Събитията по инициатива на фондация „Орлица“ и сдружение „За Медвен“ събраха не само материята на историята от този исторически край, но и творчество, и занаяти, които заслужават да имат продължение в съвремието и в бъдещето на България. Това е и мисията на Дора Куршумова. Ето защо вече обмисля трилогия по темата, в която с историята ще се заплете красотата и познанието за един труден, красив и романтичен занаят.