Документалният филм „Денят на жената“, който е един уникален поглед „отвътре“ към руския феминизъм, е пълнометражният дебют в киното на Доля Гавански.

Актрисата, която неотдавна изигра и една от главните роли във филма „18% сиво“ по романа на Захари Карабашлиев, влиза в ролята на сценарист, режисьор, продуцент и гласът зад кадър във филма „Денят на жената“. Сред участничките във филма е и нобеловата лауреатка – писателят Светлана Алексиевич. Доля Гавански гостува в предаването на Дарик „Реактивно“.

Уникален поглед „отвътре“ към руския феминизъм

Определят „Денят на жената“ като  интимен, изненадващ, забавен, ексцентричен, наистина "женски" филм, който представя изключителните истории на няколко жени, родени в Съветския съюз, преживели световните турболенции от революцията през 1917 година до наши дни. Тези жени са свидетелки на историческите и социални промени, а филмовият разказ предлага уникален поглед "отвътре" към руския феминизъм.

Мозайката конструират Нобелов лауреат, "гласът на СССР", популярнa блогърка, шеф на компания за киберсигурност, ветерани от битката при Сталинград и ленинградската блокада, феминистка в изгнание, трактористка-героиня и много други... Тези жени са изградени в култура, официално прокламирала жените като равни на мъжете.

Първите снимки на филма започват преди три години, като Доля Гавански се среща с над 30 жени – освен писателката с Нобел Светлана Алексиевич, във филма е заснета и жената известна като гласът на СССР, трактористка героиня, блогърка, ветеран от битката при Сталинград и ленинградската блокада, разказа в ефира на Дарик Доля Гавански.

„Тази жена не е била само в битката при Сталинград, но пеша е вървяла оттам до Прага. Още работи, на 96 години е и има невероятна енергия. Всички тези жени във филма имат някаква особена любов към живота, движение и енергия. Интересуваше ме откъде черпят тази енергия, каква е била тази култура, която помогна да се създадат тези хора“, коментира авторката.

Личната история на жените разкрива цял век от руската история

По думите на Доля Гавански през личната история на тези жени се открива цял един век от руската история, защото те са икони на различните периоди там. „Филмът е много интимен, има и много хумор в него – не е класически документален и исторически филм“, допълни сценаристът, режисьор и продуцент на лентата.

Доля Гавански признава, че е откривала във всяка една от героините си и в историите им нещо от себе си. Може би най-хубавият момент в този филм е, че те се разкриват през мен – има една много честна и човешка нотка в „Денят на жената“, допълни тя.

Актрисата, родена във Варна, израснала в Белград, Самарканд, Санкт Петербург и Москва, заживява в Лондон, където се налага като английски артист. Българските зрители успяха да я гледат в една от главните роли на филма на Виктор Чучков „18 % сиво“. Лентата е по едноименния роман на Захари Карабашлиев.

„Вероятно Виктор търсеше нещо различно – може би това, че имам различна енергия. Аз почувствах много близко герионята си Стела, защото тя се бори в една държава, в която не е родена и трябва да оцелее там. Някои от нещата, през които преминават героите са ми много близки“, признава Доля Гавански.

Пише сценарий за нов филм, в който присъства и България

Всяко лято Доля Гавански идва във Варна, където се зарежда. Надява се светът да не се затвори след коронавируса, въпреки че пътуванията са намалели сериозно. Не е скучала по време на изолацията, защото е писала сценарий за нов свой филм, в чийто сюжет присъства и България.

Световната премиера на "Денят на жената" е в програмата на международния кинофестивал в Москва през 2019 година, а след това печели специална награда и приза за най-добър филм на фестивала в Ялта.

Филмът на Доля Гавански бешепредставен за първи път на българските зрители в парка на Военна академия в София на 3 юли.

*

Чуйте целия разговор с Доля Гавански, която гостува в предаването на Дарик "Реактивно"