
Девет екземпляра от вида Кожеста костенурка - най-голямата морска костенурка в света, която е застрашена от изчезване, са се излюпили по крайбрежието на Еквадор, предаде Франс прес, позовавайки се на министерството на околната среда.
Яйцата от вида Dermochelys coriacea - научното наименование на костенурката, са измътени изкуствено на плажа Пунта Бикини в провинция Манаби в югозападната част на Еквадор. Заради суровата зима, засегнала крайбрежния регион, гнездото е било преместено.
Във варненския зоопарк се роди бяло нанду (СНИМКИ)
"Появата на бял свят на девет бебета показва, че можем да постигнем високо ниво на изкуствено излюпване на тези костенурки, което представлява важен етап за Еквадор по отношение на опазването им", казва ветеринарният лекар Даниел Алава от резервата на остров Корасон и Фрагатас.
През януари в Еквадор, отново в Манаби, са се излюпили 60 кожести костенурки, които могат да достигнат до три метра на дължина и до един тон на тегло.
Представителите на вида Dermochelys coriacea, класифициран като "критично застрашен" в източната тихоокеанска част, обитават тропичните, субтропичните и субарктичните води на Атлантическия, Тихия и Индийския океани.
Гнезда на кожести костенурки са намирани по крайбрежието на Еквадор и през 2015 и 2017 г., но яйцата в тях не се излюпват.