„Гърция може би не е най-яркият пример за демократично развитие. Тази система в Гърция работи, но не трябва автоматично конкретна конструкция работеща някъде да я пренасяме в България. Струва ми се, че гръцката система прекалено много бонифицира победителя.“

Това каза по повод гръцката система за разпределяне на депутатските места в парламена д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в Софийския университет. Подобна система предложи да заработи и у нас лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Колев коментира и предложението за президентска република като поясни, че тази идея тлее от години у нас. В световен мащаб обаче в развитите демокрации този модел може да работи. Там, където демокрациите обаче не са толкова узрели, може да се стигне до диктаторски режими.

„Когато има ниска избирателна активност, това е времето за провеждане на референдум. Тъй като изискването за решение на референдум, за вземане на решение на референдум, е обвързано с избирателната активност на предходните парламентарни избори. Когато е ниска избирателната активност на предходните парламентарни избори, то тогава и по-малко са необходимите гласове за вземане на решение на референдум“, коментира конституционалистът

По повод евентуално бъдещо правителство, той коментира, че няма как да се консолидира едно мнозинство в контекста на това, че „всеки иска подкрепата на някого“. Правителство на малцинството може да се получи с инцидентна подкрепа и въпросът е неговата стабилност.