Д-р Маджаров: В следващите пет години трябва да качим до 8 на сто от БВП парите за здраве
Сумата, която се отделя годишно за здраве на глава от население в България, е най-малка в целия Европейски съюз. Би трябвало всички да се обединят върху поетапно увеличение на процента от брутния вътрешен продукт, който се отделя за здраве, като в следващите 5 години той да достигне до 8.
Това обяви пред Дарик председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. В рамките на кампанията „Заедно за почеве здраве,” която отправя послания за повече инвестиции и иновации в здравеопазването, д-р Маджаров изтъкна, че за него думата реформа не трябва повече да се използва, тъй като употребата й в последно време се асоциира с хора, които не знаят всъщност какво могат да променят.
„Ние сме и най-бедната държава. Това означава, че на глава от населението сумата, която се отделя годишно за здравеопазване, е най-малка в целия Европейски съюз. Няма как да очакваме, че ще се получат добри резултати, особено на фона на навлизащите с всяка изминала година нови технологии и методи – това не може да се получи със сегашния процент, който се заделя от брутния вътрешен продукт. Затова би трябвало всички да се обединят върху постепенно достигане на тези 8 процента в следващите 5 години.”
Д-р Маджаров допълни, че част от тези пари трябва да се заделят за намаляване на процента, който пациентите с хронични заболявания и пенсионерите заплащат за лекарствата в аптеките.
"Ние им обясняваме, че имат безплатен общопрактикуващ лекар, освободили сме го от такса, но когато се наложи да се лекува с лекарства или да постъпи в болница, му се налага да заплаща. Това е честно, затова трябва да се върви постепенно към 100 процента реимбурсация на лекарства, както и да се регламентират доплащанията в болници и кабинети," допълни Маджаров.
Чуйте и вижте цялото интервю на Йовка Йовчева с д-р Маджаров в аудиото и видеото: