"Не мога да говоря от името на другите, но наблюденията ми са, че повечето лекари не отиват да работят в чужбина, заради парите. Времето е водещ фактор, както и възможностите за развитие на уменията". Това коментира в рубриката "По-здрави с Дарик Югоизток" - д-р Стоян Христов. От три години той оглавява отделението по "Ортопедия" в бургаската университетска болница. Завръща се в родния си град през 2016 като преди това е работел в университетската "Royal Free Hospital" в централен Лондон. Твърди, че не съжалява за натрупания опит в чужбина, нито за връщането си в Бургас, където се посвещава на подобряването на условията и работата с пациенти. Влага в това времето си, личните си средства и възможности. Според пациентите, разликата е осезаема. Според д-р Христов, да дадеш това, което имаш и можеш за пациентите е нещо естествено и в Бургас има много лекари като него.  

По думите на д-р Христов, често хората са склонни да подценяват качеството на здравната помощ в страната, но има много

прилики между здравеопазването в България и Великобритания:

"И там лекарите стават жертва на агресия от страна на пациентите, и там предвид стандарта, заплащането за този труд е малко, и там има криза на кадри и английските медици също избират да работят в държави, където трудът им е по-добре оценен.

Ниските заплати са въпрос на референтни стойности и здравните работници - лекари и медицински сестри също като в България не са доволни от ниското заплащане. Това е причина да работят на няколко места, да се посветят на частната практика, или да мигрират в държави като САЩ и Канада", разказва д-р Стоян Христов. 

Той обаче маркира и

обезпокоителните разлики между здарвните грижи в двете държави.

"По-притеснителни са разликите, които засягат пациентите. Във Великобритания, например държавата поема заплащането на по-големия дял от медицински услуги. Те се поемат също от допълнителни застрахователни и осигурителни фондове.

В България, законодателят е приел че скъпо струващи импланти не трябва да бъдат поемани от Здравната каса. При английския тип обслужване – пациентът не заплаща нищо в държавната болница", каза още специалистът.

Цялото интервю с д-р Стоян Христов, чуйте в звуковия файл: