Предложената от ГЕРБ процедура за мажоритарен избор на половината от депутатите в бъдещо Велико Народно събрание е пълен абсурд и е неприложима. Коментарът направи в ефира на Дарик радио социологът и бивш член на Централната избирателна комисия доц. Цветозар Томов.

По думите му заложените 200 едномандатни района с изискване да няма секции от различни общини прави невъзможно гласуването на всички избиратели от 265-те общини у нас.

„Проектът е изключително разочароващ меко казано  – той не предлага решение на нито един от болните проблемите на българското изборно законодателство, освен това в него има смешно-абсурдни текстове, свързани с идеята за въвеждане на смесена система за избор на депутатите във ВНС“, коментира Цветозар Томов.

200 района – задача невъзможна, ако се приемат промените на ГЕРБ

Според предложението ЦИК следва да определи 200 избирателни района, като спази изискването, че в един едномандатен район не може да има секции от различни общин. „Това е пълен абсурд – България има 265 общини, а в предложението се предполага, че ще има 200 мажоритарни избирателни района. Теоретично е невъзможно всички гласоподаватели в 265 общини в страната да участват в изборите, при положение че мандатите са 200“, обясни той.  

Паралелно с това има второ изискване районите да бъдат с приблизително еднакъв брой население според данните на НСИ, но между София и община Антон разликата в броя на гласовоподавателите е около 1 000 пъти, подчерта социологът и бивш член на ЦИК. „И двете неща няма просто как да се случат – мога да си представя как би умувала ЦИК, ако трябва да определя мандатите при така приет закон“, коментира още той.

Според Цветозар Томов за да може да се предяви изискването в един едномандатен район да няма гласоподаватели от различни общини, би трябвало да изходим от най-малката такава община. „По памет цитирам община Антон, която има две секции и малко над 1 000 избиратели. Ако искаме да разделим страната на приблизително еднакъв брой население, трябва да делим общия брой население на 1 000 – това означава, че трябва да имаме не 200, а около 7000 едномандатни района, за да бъде изпълнено условието“,  даде пример той.

Текстът за мажоритарните райони не е алгоритъм, той е глупост

Според Томов авторът на предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс е функционално неграмотен, а самите текстове съдържат правописни и смислени грешки.

Няма нищо в предложението за процедурата за мажоритарно гласуване – в един или в два тура, ще се случва то. Не става ясно какво правят българите в чужбина, които съгласно Конституцията имат развни права с тези в страната – за тях не е предвиден район. Не става ясно как ще противодействаме на познатите от близкото минало истории с преместване на групи хора от един район в друг, за да решават избори, посочи още Цветозар Томов.

Това не може да се нарече алгоритъм, то е просто глупост – дори и да има политическа цел за въвеждането на мажоритарен избор, който по-традиция бетонира партиите с най-голямо електорално влияние, то тази цел е изразена по извънредно глупав начин, заяви социологът.

Няма яснота за организацията на избори в два дни

По думите му законопроектът не дава яснота и как ще се организира произвеждането на избори в два последователни дни при извънредна епидемична обстановка.

Най-същественият въпрос е кой охранява бюлетините и изборните книжа в първата нощ, след това как ще се осъществява ротацията на избирателните комисии, които и в момента имат 15 часов работен ден, обясни Цветозар Томов.

По отношение на протоколите според него също се предлагат абсурдни неща – като например идеята всичко видове недействителни бюлетини в протоколите да бъдат описвани на едно място, което силно ограничава възможностите за контрол върху евентуални фалшификации и злоупотреби, извършени от секционните комисии.

По думите му е донякъде обяснимо бездействието на ЦИК по отношение на машините за гласуване заради честите промени в позицията на политическите партии и управляващите по този въпрос. "Въпреки това за тази една година действащият Изборен кодекс позволяваше на ЦИК да работи по въпроса и би трябвало да прозвучат по-убедителни оправдания, че не е вършила никаква работа“, отбеляза Цветозар Томов.

Активна регистрация по време на преброяването да изчисти списъците

Според социолога предстоящото догодина преброяване на българското население е шанс да се изчистят избирателните списъци, като се въведе опция за активна регистрация.

„Ние произвеждаме избори с избирателни списъци, съдържащи близо 7 милиона имена, над един милион до милион и половина несъществуващи хора фигурират в избирателните списъци, защото населението се описва по постоянен адрес, а много хора отдавна са извън страната“, коментира социологът.  

Той напомни, че от десетилетия се говори за изчистването на списъците, а начинът това да се случи е да се направи активна регистрация. „Предстоящото преброяване е шанс това да се случи бързо, ако се включи в документацията на преброяването. Дори някой да бъде пропуснат и да не се регистрира в тази процедура, той ще има възможност да го направи в изборния ден“, поясни Цветозар Томов.

Като напомни, че упоритото нежелание на поредица български власти това да бъде направено е свързано с факта, че наличието на фалшиви имена в избирателните списъци е една от възможностите и предпоставките за манипулация на изборите.

За политическата криза и протестите

Цветозар Томов не се ангижира с прогноза как ще се развие политическата картина в страната в идните седмици на фона на протестите и искането за оставка на правителството, но коментира:

„Една власт, който управлява така че изкарва хората на улицата да й искат оставката, ако иска да постъпи цивилизовано трябва да подаде оставка, защото изборите са единственият цивилизован вариант да се реши такава политическа криза. Разбира се ГЕРБ е легитимно избрана на власт партия и това правителство има формалното право да отказва да подаде оставка. Ако ние сме цивилизован народ, то този избор трябва да бъде наказан от хората на изборите, когато и да дойдат те."

Чуйте част от коментара му пред Йовка Йовчева, както и целия разговор с Цветозар Томов в "Денят" на Дарик.