Децата със синдрома на Даун са пъстри и светли личности с много силни страни и умения, които трябва да се развиват. Това заяви в интервю за Дарик директорът на фондация „Карин дом” Борислава Черкезова по повод Международния ден на хората с най-често срещаната генетична аномалия, който се отбелязва на 21 март.

„Децата са много обичливи, емпатични, усмихнати и артистични. Изкуството им се удава, могат да бъдат добри изпълнители и изключителни спортисти, трябва само да се развиват силните им страни. Пример за човек, който води достоен живот, е 31-годишният Джеймс Мартин, взел Оскар за най-добър актьор в късометражен филм. Той работи като барист и посещава театрална школа, където е забелязан”.  

Според Черкезова има и много български примери за хора със синдром на Даун, които са се реализирали успешно. Тя особено се гордее с историята за семейство на Микаела от Варна, което е приело промяната и основало фондацията „Живот със синдром на Даун”. Микаела вече е в първи клас в училище „Добри Чинтулов”, където е подкрепяна е от учители и съученици.
„Нещата вече изглеждат по-различно по отношение на подкрепата за родителите и децата. Още в родилния дом семействата получават психологическа помощ”.

940 деца са получили подкрепа в „Карин дом” през миналата година. Сред водещите групи са тези на деца от аутистичния спектър, които все повече се увеличават, с двигателни затруднения и със синдром на Даун. За тях и за семействата им се грижат 61 специалисти. Броят им ще бъде увеличен, след като „Карин дом” вече се помещава в по-голяма и модерна сграда, допълни Черкезова.