Председателят на „Спаси София“ Борис Бонев бе специален гост в „Денят на Дарик“, където коментира скандала около проекта за 22-етажна сграда в столичния квартал „Младост“, като обвини Столичния общински съвет и кмета Васил Терзиев в подкрепа на презастрояването и защита на икономически интереси вместо обществения интерес. Той критикува действията на районния кмет на „Младост“, говори за влияние на „икономическо мнозинство“ в СОС, проблемите с инфраструктурата и лошото състояние на улиците в София, както и за кризата в Четвърта градска болница. Бонев засегна и темата за паметника на Съветската армия, като определи споровете около фигурите като политическа провокация и предложи на мястото да има пантеон на българските владетели.

„Казусът раздели Общинския свет, но със сигурност обедини гражданите на София, които категорично заявиха, че са против продължаващото презастрояване в „Младост“ и това в сделка, в която същност общината се явява пълен съучастник. Ако в други казуси често говорим за частни имоти, където собствениците обективно имат право по закон да строят колкото и да не ни харесва, то в случая 92% от собствеността на този парцел е общински. Само 8% са частна собственост и въпреки това общината става съучастник в това презастрояване.“

 „Исканията на всички тези хора бяха много ясни. Първо чисто административната процедура. Кметът Терзиев да върне решението за ново разглеждане в Общинския съвет. След това исканията не бяха просто да го обсъдят още веднъж общинските съветници и да си го приемат отново, ако това икономическо мнозинство продължи да съществува по този казус, а да се промени подробният устройствен план и там всъщност да е невъзможно да се построи тази 22-етажна сграда с 65 хиляди квадратни метра разгърната застроена площ.“

„Беше изключително нажежена ситуация. Кметът не взе думата тогава. На излизане от залата преди две седмици журналистите буквално го хванаха докато върви по коридорите. Отговорът му тогава беше: „не съм запознат със случая, като се запозная ще взема становище“. Две седмици по-късно той продължаваше или да не е запознат със случая или да отказва да вземе становище. Докато журналистите не го притиснаха отново на излизане от залата на Общинския съвет. Когато просто нямаше избор, защото физически нямаше как да премине през тях. И тогава беше принуден да отговори на въпроса. И отговорът, който даде, за мен лично, е шокиращ и скандален. А именно, че „икономическият интерес на града с този проект бил защитен“. За мен това ясно показва, че този човек, две години и половина, откакто е кмет на София, явно все още не е разбрал, че той вече не е в битието си на бизнесмен, който се интересува само от печалбата на фирмата. Той е в битието си на кмет, който се грижи за качеството на живот и за добруването на милион и половина софиянци.“

„Шокиращо беше поведението на Васил Терзиев и е очевидно от начина, по който отговаряше пред журналистите, че всъщност той харесва този проект и той няма нищо против да се реализира. И затова беше толкова важно да има граждански натиск чрез протеста, защото съм убеден, че протестът е камъчето, което обърна посоката на действията специално на кмета.“

„Ако аз бях кмет, ако два часа общинските съветници спорят, аз щях да съм първият, който да вземе думата и да каже, не ви ли е срам, че въобще гледате подобен тип доклад, а след това щях да намеря всякакви административни процедури и просто нямаше да подпиш, щях да направя това нещо да не се случи. Тук виждаме кмет, който всъщност способства да се случи този проект. Това за мен е много обидно и още по-обидно е, че Васил Терзиев е от „Младост“. Това са неговите съседи на практика.“

„Кметът на район Младост трябва да си подаде оставката.“

Какво още сподели той, чуйте във видеото!