Бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки е обявен за днес. Организациите, които стоят зад него са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. Акцията подкрепя и бившият омбудсман Мая Манолова. Пред Дарик радио координаторът на инициативата Велизар Енчев заяви, че се надява бойкотът да даде положителен ефект, както се е случило в други балкански държави.

Бидейки най-бедната държава в Европейския съюз не е нормално цените на стоките в западните търговски вериги у нас да са по-високи, отколкото в същите вериги в държавите в Западна Европа, заяви Велизар Енчев. Според него балканските държави са дискриминирани и след като подобни бойкоти са организирани и в другите държави, е ред и на българите да реагират.
Снимка: Бившият омбудсман на България Мая Манолова, бившият посланик в Република Хърватия Велизар Енчев, Емил Димитров - Федерация на потребителите в България / БТА
По-думите му обявените намаления на хранителни стоки за четвъртък в магазините е цинична постъпка. Енчев изрази надежда и българските власти да вземат мерки за таван на надценките.
По-рано в предаването на Дарик “Кой говори” икономистът Левон Хампарцумян коментира, че е необходимо обединение на малките български производители и бойкотиращите да насочат енергията си в създаването на такива кооперативи.

Чуйте подробностите в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Тодор Джиков, „Прогресивна България“: В „Кошница с грижа“ влизат основни 20-ина продукта!
- Радев уврежда имиджа на България извън страната ли? Говори Тома Биков, ГЕРБ
- Властта говори: От 15 до 35 процента намаление в магазините! Тодор Джиков, „Прогресивна България“
- Изисквания на властта доведоха до блокирани цистерни с мляко на границата. Мандри: Ще има фалити