“Вече десет години продължава съвместната ни работа с оркестъра на Държавна опера - Русе!

Репетициите с чудесните музиканти от русенския оперен театър винаги са голямо удоволствие, а за нашите студенти това е изключителен шанс да дирижират пред взискателната публика в дунавския град!” -

думи на проф. Иван Василевски от Университета по изкуствата в Цюрих, Швейцария.

В заключителен симфоничен концерт, дирижиран от негови студенти и възпитаници на проф. Кристоф Бруннер, на 26 януари, петък, русенци ще имат възможност да чуят една богата и много интересна програма.

Оркестърът на Държавна опера-Русе е един от малкото оперни оркестри в страната, които имат амбицията и успешно поддържат стандартите на филхармоничен състав, който редовно излиза на концертния подиум с разнообразни и нелеки симфонични програми. Държавна опера-Русе ревниво пази марката и традициите на блестящата в миналото Русенска филхармония. Тази историческа обусловеност привлича най-добрите педагози от цял свят, които биха искали техните студенти да опознаят строгите изпълнителски и интерпретационни изисквания с подкрепата и в творческата среда на русенските инструменталисти.

Професорите Василевски и Бруннер от Академията за изящни изкуства в Цюрих са от малцината, които имат честта да преподават на своите възпитаници в Русе и да ги представят в програмата на заключителния концерт на русенска сцена.

Студенти в диригентския курс на проф. Василевски и проф. Бруннер са Хе Ри Ким (Южна Корея), Йохан Трайхел (Швейцария), Марко Лиехти (Швейцария), Матю Чеймбърс(Англия), Сирил Гретер (Швейцария), Флурин Рюедлингер (Швейцария);Пьотр Кошчик (Полша).

Ще бъдат изпълнени Четвърта симфония на Лудвиг ван Бетовен и Четвърта симфония на Пьотър Илич Чайковски.

Концертмайстор на оркестъра на Държавна опера- Русе ще бъде Тамара Лазарова.

“Казвам се Марко Лиехти и живея в  Швйцария.

Ще бъда в групата диригенти, които имат честта да водят оркестъра на Държавна опера - Русе в Заключителния концерт на диригентския курс на проф. Василевски и проф. Бруннер.

Очаквам петъчния ден с нетърпение, а репетициите вече текат усилено!

Щастлив съм, че мога да се насладя на невероятната зимна приказка в Русе тези дни и това ми напомня изключително на родината ми, където алпийските красоти също ме вдъхновяват много!

Знам добре двете пиеси, които ще дирижирам от първо лице, тоест от последния стол в оркестъра, защото съм тимпанист.

Сега трябва да оформя музиката и да се наслаждавам на лидерската позиция пред оркестъра.

Освен това съм завладян от страхотната българска храна и топлото гостоприемство на българските домакини!

Благодаря, че мога да бъда част от този курс и да дирижирам толкова добър оркестър пред изключително подготвената русенска публика!”

Това беше любезен да ни довери в паузите между репетициите Марко Лиехти, който е един от младите диригенти, които ще видим на Заключителния симфоничен концерт този петък, 26 януари!

“Аз съм Сирил Гретер от Швейцария, един от студентите, които участват в курса по дирижиране на проф. Иван Василевски и проф. Кристоф Бруннер тази година.

Тъй като това е втория ми курс в Русе, за мен е известна много професионалната и приятна атмосфера при работа с оркестъра на Русенската опера.

В ежедневието си аз основно преподавам на деца и млади хора, затова очаквам с нетърпение професионалната и задълбочена интерпретация на творбите, в които ще дирижирам прекрасните музиканти от именития оркестър на Русе!

Безкрайно благодаря на ръководството на Оперния театър, че ни дава тази безценна възможност!”

развълнувано ни довери швейцарецът Сирил Гретер, един от участниците в заключителния концерт на диригентския курс на проф. Кристоф Бруннер и проф. Иван Василевски.

„За мен е привилегия да прекарам тази седмица с Русенската опера и нейния оркестър, развивайки техниката и уменията си на диригент с помощта на толкова талантливи инструменталисти!

Самият аз имам богат опит като оркестров цигулар и концертмайстор, но да притежавам възможността да ръководя интерпретацията на симфонии от диригентския подиум, е нещо съвсем различно и изключително специално за мен!

Тъй като за първи път съм в България, много се вълнувам да открия културата на Русе и топлотата на хората му!

Архитектурата на града и целият му облик, особено в тези зимни дни на снежно вълшебство, са истинска наслада за сетивата и душата ми!”

Много развълнуван довери Матю Чеймбърс от Англия, който е един от възпитаниците на проф. Кристоф Бруннер и проф. Иван Василевски.

Той също ще дирижира оркестъра на Русенската опера на 26 януари, петък, от 19 часа в зала Филхармония.

“Казвам се Пьотр Кошчик и съм един от диригентите на майсторския клас, който се провежда тази седмица в Русе.

С голямо вълнение се включвам и тази година в диригентския курс, който ще се увенчае със симфоничен концерт в петък вечер, тъй като това ще бъде третия ми проект, в който участвам тук.

Вече знам с колко професионални и отдадени музиканти работя в Русе!

Заедно с невероятната акустика на залата ще успеем да постигнем много мощен, но и много детайлен звук.

Точно това характеризира музиката на Чайковски и Бетовен, която е в програмата на събитието.

Бих искал да поканя всички на нашия концерт и очаквам с нетърпение да се срещнем с прекрасната публика на Русе!

Имате прекрасен град и още по-мили хора, които са чудесни домакини на нашето обучение и изява! ” -

това сподели в паузите между репетициите за предстоящия заключителен симфоничен концерт Пьотр Кошчик от Полша.

Билети на каса Опера и на

www.ruseopera.com