Европа попадна в капан още преди няколко десетилетия, отказвайки се от тежката си индустрия, надявайки се, че нещата ще се произвеждат някъде там… далеч в Азия. Целта беше да се спре замърсяването, но пътят на стоките се оказа твърде дълъг.

„Видяхме слаби европейски лидери, включително и в мотора на Европа – Германия. Днес се говори за ново завръщане на тежката индустрията, но с иновативни технологии, които спестяват голяма част вредните емисии“, коментира в рубриката „Икономистът говори“ на „Дарик Югоизток“ ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов.

Шведската стомана – първа за втори път

Буден, 2022 година, Швеция. Общността в малкото градче, скрито в северните части на страната, очаква с нескрито любопитство отварянето на нов мегазавод за производство на стомана. За последните десетилетия това е първата сериозна инвестиция в голямо металургично предприятие в Европа. Проектът ще струва над 4 млрд. евро.

Проф. Балтов: Нещата отиват натам - цените на газа ще се сринат рязко

„В този проект се включва стартъпът „Зелена стомана“. Интересното в този завод за стомана е, че основното производство в него или това за разтопяване на руда, ще се захранва от водород. Това е сериозно предизвикателство, тъй като плановете са комплекса да се произвеждат 5 млн. тона стомана годишно“, посочи проф. Балтов.

Като сравнение той посочи данни от България, според които общо у нас през 2020 година е произведена между 300 и 500 000 тона стомана в това число валцована и чиста.

„Тежката индустрията с производството на базови материали като стомана и цимент представлява 1% от БВП на ЕС. Има много място за растеж, защото и потреблението е голямо. Високите цени на конвенционалната енергия все повече подхранва търсенето на алтернативни източници на енергия“, каза Милен Балтов.

И още: средствата, с които страната ни субсидира индустрията у нас заради високите цени на тока, са на нивото на общия фонд пенсии. „Обществото трябва да знае това. Всеки месец се дават толкова субсидии на предприятията за ток  колкото е фонда за пенсии“, заяви проф. Балтов.