В момента близо 900 са украинските деца, включени в образователната система във Варна, съобщи днес началникът на Регионалното управление на образованието в крайморския град д-р Ирена Радева. По думите й около 230 малчугани посещават градина. Учениците от 1 до 12 клас са близо 650, съобщи БТА.

Данните бяха представени днес на форум „Отговорът на българската образователна система на притока на украински бежанци“, организиран от Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО) в партньорство с фондация „Конрад Аденауер“. В срещата участваха областният управител на Варна проф. Андрияна Андреева, Норберт Бекман-Диркес, директор на фондация „Конрад Аденауер България“, Атанас Стоилов, председател на управителния съвет на АБЧО.

Всички украински деца, включени в системата на образованието, учат български, разказа Радева. По думите й чрез националната програма „Квалификация“ има възможност за подобряване и на уменията на учителите, които преподават нашия език на деца, за които той не е майчин. Радева подчерта, че тази методика подкрепя сериозно преподавателите, като от началото на настоящата учебна година през обучения са преминали около 60 преподаватели от начален и прогимназиален курс и още 30 от детски градини. Освен това по програмата за равен достъп до качествено образование също са обучени много преподаватели, допълни началникът на РУО-Варна. Тя коментира още, че украинските деца се интегрират много лесно в учебните заведения, адаптивни са и много трудолюбиви.

Върху необходимостта програмата на украинците да бъде гъвкава, акцентира Малина Едрева, председател на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие в Столичния общински съвет, мандат 2007-2023 г. Тя също изрази мнение, че тези ученици се адаптират у нас бързо. Едрева подчерта, че има нужда от подкрепа и стимулиране на учителите, които работят с класове, в които има украински деца, и допълни, че в София има специална програма в това направление.

Евгения Волкова, председател на Сдружението на украинците в България „Украински дом“, коментира, че децата на бежанците у нас се стараят много и учат български, за да се приспособят и да се впишат в средата. Според нея така те преодоляват страха си да не им се подиграват в училище. Волкова посочи, че има такива случаи, но като цяло отношението към украинските деца е добро. По думите й вече има и прекрасни примери с ученици, които изпъкват в класовете си с отличния си успех.

По последна информация, във Варна живеят около 8 хиляди украински бежанци, пет хиляди от които са на квартира, работят и плащат наем, каза още Волкова.