Близо 80% от земеделските производители в Хасковско са подали до момента заявления за финансово подпомагане в общинските служби, съобщи на пресконференция днес новият началник на Областна дирекция "Земеделие" Златка Господинова. Най-нисък е процентът на регистрираните в Свиленград, като това се обяснява с по-слаба активност и се очаква изоставането да бъде наваксано, коментира тя. 


4954 са подадените до момента заявления в област Хасково, като традиционно най-много са за регистър "Тютюн"- 3 447, съобщи Златка Господинова. Службата в Харманли, към която е и Маджарово, отчита около 150% ръст на тези заявки спрямо миналата година. Началникът й Димов Димов го обясни с изплатените на регистриралите се средства за преодоляване на Ковид кризата. Една голяма част работиха в сивия сектор, но след като се убедиха, че при регистрация реално получават финансиране, сега подават заявления, коментира той.

19 работни дни преди края на кампанията за очертаване на площите от общинските и областната земеделски служби призоваха стопаните към по-голяма активност, както и да не чакат крайния срок, за да се избегнат опашки. При натоварването на системата е възможно тя да откаже и да се създаде допълнително напрежение, предупредиха от дирекцията. 


Новият й началник Златка Господинова бе категорична, че приоритет в работата ще е стимулирането на местното производство, както и засилен контрол, за да се избегнат порочни практики. Вече били издадени заповеди кметове да не събират личните карти на тютюнопроизводители и заявяват от тяхно име обработваемите площи, както и заетите в земеделските служби от региона да не ползват чуждо работно място и компютър.


Златка Господинова коментира още, че в региона има достатъчно зърно и в никакъв случай не се очертава криза. През миналата година наличното количество е било 47 734 тона, а сега е 44 925 тона, като след около 2 месеца се очаква новата реколта, посочи тя. 


517 598 дка са засетите в региона с пшеница и 35 156 дка ечемик. през 2021 г.  площите с пшеница са били 554 870 декара, а с ечемик- 34 440 дка.

Поради късните есенни валежи част са засети в по-късен етап, като при тях се наблюдава по-бавно развитие. При добри агрометеорологични условия те биха се развили нормално. Фитосанитарното им състояние е добро, като на този етап не са нападнати от болести и неприятели по житните култури, допълват от ОДЗ-Хасково.