В Пловдивска област все още 9% от учениците напускат училище преди да го завършат – или около 5000 деца от всеки випуск. Това показват актуалните данни на институциите, ангажирани с работата по връщането на отпадналите деца в образователната система.

На този тревожен фон, Областният координационен център по Механизма за обхват на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст обяви засилени мерки. Центърът ще заседава всеки месец, а институциите ще бъдат задължени да прилагат по-активен и съгласуван подход.

Решенията бяха обсъдени на специална среща, свикана от областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева. В нея участваха началникът на РУО – Пловдив Иванка Киркова, заместник областният управител Нурджан Караджова, директорът на РД „Социално подпомагане“ Албена Пискова, кметове, зам.-кметове и общински експерти.

„Работата по Механизма трябва да се активизира преди началото на учебната година. Нужно е включване на МВР в проверките и мобилизиране на всички териториални структури“, подчерта проф. Янчева. Тя отчете, че въпреки усилията досега, липсват устойчиви резултати, а сега е необходима реална воля за промяна.

През първото полугодие мобилните екипи в областта са извършили стотици проверки. Съставени са 264 акта и издадени 240 наказателни постановления на родители, които не записват децата си в училище или не осигуряват присъствието им в клас.

Областният управител посочи, че въпреки известния напредък – 40% спад на отпадналите ученици от 2017 г. насам – проблемът остава остър. Ниският образователен статус на тези младежи води до ограничени възможности за реализация, ниски доходи и сериозно социално натоварване, включително върху пазара на труда.

Специален акцент беше поставен върху обхващането на децата в предучилищна възраст, тъй като според експертите именно ранната интеграция е решаваща за бъдещата ангажираност на учениците.

Началникът на РУО-Пловдив Иванка Киркова допълни, че в момента работят 23 мобилни екипа по Механизма, а фокусът е насочен към обхващане на седмокласниците. „Поискала съм съдействие от директорите, за да няма незапълнени паралелки. Надявам се децата да влязат реално в клас, а не само в списъците“, коментира тя.

Министерството на образованието също ще засили контрола върху фиктивното записване и ще изисква доказателства за редовно присъствие на учениците.

Преди заседанието областната администрация събра информация от всички общини, с изключение на Садово. Основните причини за отпадането са бедност, родителска неангажираност, миграция и ранни бракове. Специалистите подчертаха, че работата със семействата остава ключова, особено когато родителите самите са с ниско образование и не осъзнават важността на училището.

Всички институции на срещата потвърдиха ангажираността си към по-ефективна координация и по-ранна превенция – в интерес на всяко дете от Пловдивска област.