За втора поредна година камери за онлайн наблюдение на живо, инсталирани в гнездилка на чухалчетата в местността "Пода" край Бургас, ни свързват с живота на тези потайни птици. Двете камери предават на живо от входа на гнездилката и вътре в нея.

Едва преди няколко дни двойката снесе първото си яйце. Както миналата година, така и тази това се случва със сериозно закъснение, вместо през април, когато видът обикновено пристъпва към гнездене, казват орнитолозите от БДЗП. 

Чухалите образуват постоянни двойки. В началото на размножителния период мъжкият непрекъснато издава характерните звуци, откъдето идва и името му – „чуу“. Партньорите обичат да се притискат един в друг и да ровят оперението на другия с клюн.

Чухалът избира закрити гнезда – хралупи, стари гнезда на свраки, врани, дупки на зидове и отвесни брегове, като с охота заема и изкуствени гнездилки. Гнездото може да се използва няколко години последователно. Храни се с насекоми, които заемат най-голям дял от менюто му, но също и с дребни бозайници, гущери и дребни птици.

Националният природонаучен музей – БАН, Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) и Global Owl Project (GLOW) ще съберат нови научни данни за миграционните пътища на чухалите. които ще бъдат сравнени и анализирани спрямо резултатите от Европа. Благодарение на онлайн наблюдението ще се събере информация и за поведението на вида, необходима при планирането на мерки за неговото опазване.