Фотоизложба „Живият свят на река Марица“ на уайлдлайф фотографа Богдан Боев откриха във фоайето на Областна администрация-Хасково. Поводът е Международният ден на птиците, който се чества на 1 април и е един от най-старите празници в екологичния календар. 


Домакин на фотоизложбата е областният управител Гинка Райчева, а сред гостите на откриването бяха заместникът й Митко Петров, заместник-кметът на община Хасково Мария Вълчева, председателят на БДЗП-Хасково Стойчо Стойчев, фотографи, учители и ученици.


Експозицията, която включва 22 статива със снимки на Боев, ще остане до 8 април включително. Тя представя фотоси на птици, бозайници и насекоми, повечето от които са защитени видове, правени край река Марица в период на около година и половина през 2022г., разказа Митко Желязков от НЧ „Марица-2008“ в село Райново.

В личния си блог фотографът споделя: „Като дете ходех за риба с баща ми и приятели и прекарвах дни наред по бреговете ѝ, пленен от красотата и тайните ѝ. Тогава се отключи страстта ми да наблюдавам дивите животни в тяхната естествена среда. През летните ваканции често бях заети със спортни лагери, които неусетно преливаха в подготовката за редовните сезони и почти не оставаше време  да ида за риба и за кратко да отдъхна сред природата. След края на спортната ми кариера се отдадох на уайлдлайф фотографията и с времето си дадох сметка, че с резултатите от тази своя страст мога лично да допринеса за опазването на природата, което е страхотно! Взех решението да дарявам част от кадрите си за различни каузи, свързани с опазването на природата, да публикувам фотографии на диви животни в социалните мрежи, за да покажа красотата им, да споделя преживяното и да накарам хората да усетят част от магията, до която съм се докоснал. Организирам изложби с приятели, участвам в различни събития, свързани с фотографията на дива природа, опитвам се по различни начини да спечеля повече хора за каузата.“

Богдан Боев за тръпката и каузата уайлдлайф фотография

Организатори на фотоизбожбата са и РИОСВ-Хасково и НЧ „Марица-2008“ от димитровградското село Райново. Създадена е по проект на читалището, финансиран от Басейнова дирекция-Пловдив.

Радвам се и съм горд, че Богдан Боев е член на нашето читалище и успяваме по някакъв начин да му помагаме, коментира Митко Желязков. Миналата година направихме заедно едно фотоукритие в т. нар. Райновска кория, а тази предстои да направим и друго, което ще е специално за синявица, разказа той.


„Да бъдеш фотограф на дивата природа е изключително трудно, а Богдан Боев е един от най-добрите в тази област“, каза при откриването директорът на РИОСВ-Хасково Марияна Вълчева. Тя акцентира и върху факта, че в Хасково и района разнообразието от птици е изключително голямо и подчерта, че работят заедно с БДЗП, за да запознаят младите хора и децата с богатството на нашата природа и за каузата за нейното опазване.

Професионалните фотографи на диви животни в България са рядкост. Един от тях е роденият в Димитровград Богдан Боев. След края на кариерата си, като професионален баскетболист, той вече 15 години е отдаден на т.нар. wildlife фотография, организирането на обучения и воденето на групи, които искат да заснемат дивата природа на България. 


Решението 1 април да се отбелязва, като Международен ден на птиците, е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици и е една от първите природозащитни дати в международния календар от глобални събития, чрез която хората заявяват своята загриженост за опазването и съхранението на дивата природа на планетата ни.