"Трябва да се подчертае, че хората, които са имали взаимодействие с граждански организации, имат позитивно отношение, но повечето или нямат пряк контакт, или не ги разпознават като такива". Това заяви в „Кой говори“ по Дарик радио анализаторът от Европейския център за нестопанско право Любен Панов.

Той заяви, че според индекса за устойчивост на неправителствените организации, отношението към тях съдържа повече доверие. „Според мен през последните 2 години тези, които първо реагираха на нуждите, бяха гражданските организации и бяха на първа линия при пандемията, войната, наводненията.“

„Властта на гражданите”: Извънреден конкурс на Фонд Активни граждани в отговор на войната в Украйна

Панов обясни, че Индексът за устойчивост на неправителствени организации показва резултати с една година назад, т.е, сега може да се направи равносметка и анализ за 2021 година.

По думите му, сравнявайки страната ни с още 24 страни от Балканския регион и бивши съветски страни, България се класира на 10-о място, като тя е след всички страни от ЕС, освен Румъния, като и Украйна е преди нас. „Това, което е интересно да се отбележи, е, че има подобрение в обществен престиж, инфраструктура и правна среда. Една от причините е може би фактът в резултат на изборите. Една партия, която беше настроена срещу гражданските организации, вече не е в парламента“, коментира Любен Панов.

„Българският Давос“ среща новата власт с бизнес лидерите и гражданския сектор

Според него подобрението в тези сектори се дължи и на факта, че през изминалата година не е имало явни атаки към гражданския сектор от страна на правителството и управляващите.

„Мисля, че ясно беше показано, че подобен тип наредби, като Закона за чуждестранното финансиране, противоречат на европейските принципи и нарушават свободата на изразяване. Редица международни организации показаха ясно позицията си по въпроса.“

Мониторинговата група на ЕП: В България има прекалена безнаказаност за корупцията

Панов подчерта, че оценката на България е най-лоша за финансовата устойчивост. „Близко сме до това да бъдем класирани като неустойчиви. Няколко са източниците на финансиране. Все още ключови дарители или донори, които финансират, са чуждестранни“, заяви още анализаторът в ефира на Дарик.

Като проблем, според него, може да се гледа на това, че в България е малък ресурсът, който се отделя за организации на конкурсен принцип. В доклада се вижда също, че има проблем с механизма на разпределяне на средствата. 

104 семейства получиха отново подкрепа по проект на „Еквилибриум“

Според Панов данните показват също, че гражданските организации не биха могли да разчитат изцяло на дарения. „Не са открили начин, по който да привличат дарения. Друга възможност е да развият стопанска дейност“, коментира още той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм