Авторът на „Не казвай на мама“ Николай Йорданов e креативен продуцент на предавания като „България търси талант“, „Страх“, „Африка: Звездите сигурно са полудели“, „Ясновидци“, “X Factor”, „Гласът на България“, „Игрите на звездите“ и други. В момента е асистент по драматургия и преподавател по риалити тв формати в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Съавтор е на биографичната книга „Записки по ада“, написана заедно с Валя Червеняшка. „Не казвай на мама“ е първият му роман.
Ето какво споделиха пред dnews.bg самият Николай Йорданов, както и хореографите на късометражния танцов филм по книгата Коста Каракашян и Радостина Точева:
В България се издават над 8 000 книги годишно. С какво „Не казвай на мама“ може да спечели читателите при подобна конкуренция?
Николай: Темата за хомосексуалните хора почти не присъства не само в българската литература, а в българското изкуство изобщо. Но тя става все по-видима в обществото и ще бъде все по-актуална в годините напред. Това не е „гей пропаганда“, романът не е предназначен единствено за тази аудитория. Това е опит за интригуващ глобален сюжет да се представи гледната точка на хора, които традиционно нямат „глас“. А и жанрът е необичаен – определям го като „приключенски магически реализъм“, поднесен в доста нестандартна сюжетна структура.
Тази книга документира реални истории или е фикция?
Николай: 95% е фикция, но някои персонажи са вдъхновени от реални хора, а определени ситуации са по действителни случки. За съжаление сред тях са някои от най-шокиращите.
На 08.05. от 20:30 часа книгата ще бъде представена с онлайн премиера на късометражен танцов филм във Фейсбук страницата на Single Step. Защо избрахте такава платформа и кино визуализация на роман?
Николай: Планираното събитие по премиера на книгата имаше лошия шанс да е в деня след обявяване на извънредното положение и танцовият спектакъл, с който да представим персонажите се превърна в 13-минутен филм – надявам се красив и въздействащ. Проектът обединява различни организации като „Single Step” и GLAS FONDATION заради факта, че „Не казвай на мама“ се оказа много повече от литературен опит. Това вече е мултимедийна платформа, която представя и защитава кауза.
Кои са актьорите във филма?
Николай: Комбинирахме талантите на някои от най-талантливите танцьори в България с гласовете на популярни хора като Наталия Симеонова, Ваня Щерева, Прея, Бойко Кръстанов, Севар Иванов и дебютантът Теодор Ненов. Заедно те вдъхнаха живот на персонажите от романа.
Как протече процесът на създаване на хореографията?
Коста: Когато се спряхме на откъсите, които да ползваме за представянето на всеки герой, директно започнахме един много колаборативен процес с танцьорите. Всеки от тях имаше възможност да избере кои думи намира за най-въздействащи и оттам изградихме конкретния облик на движенията. Минахме през много версии докато открием къде точно в тялото живее всяка емоция и всеки звук. По принцип такъв тип процес е успешен само когато танцьорите познават себе си добре и съм изключително доволен от работата на всеки един от тях.
Радостина: Беше ми изключително приятно да колаборирам с Коста. Книгата и Ники ни запознаха. Събрахме страхотен екип от танцьори, а когато имаш добър екип плюс страхотна книга върху която да работиш, нещата се случват изненадващо леко и приятно.
Какво е предизвикателството да хореографираш върху текст от книга?
Радостина: Страхотно предизвикателство е. Когато работиш с музика изгражда музикалната картина на която да работиш, но когато имаш само текст буквално създаваш тази музикална картина и започваш да добавяш акцентите там където са ударенията на думите, например. Емоционалност на всеки от персонажите в книгата както и тази на танцьорите създаде нещо неподозирано вълнуващо дори и за нас.
Как танцът може да помогне да вникнем в тези истории?
Радостина: Визуалните изкуства винаги са обичани от публиката. Давайки картина и движение на героите в книгата, бихме могли да събуди интереса дори на хората които не са любители на книгите. Надяваме се да сме успели!
Коста: Книгата съдържа много силни пасажи, които се отнасят за тялото. Има моменти на нежност, страст, насилие, бягане и дори загубата на това да разпознаваш себе си в своето тяло. Това беше страхотно предизвикателство за нас като хореографи и си поставихме задача да дадем ново измерение на тези преживявания чрез един физически прочит. Отново емоционалната интелигентност на танцьорите много допринесе към тази автентичност към прекрасния оригинален текст.
Надявам се, че този танцов прочит ще помогне и на още хора да съпреживеят тези трогателни съдби.
*
„Не казвай на мама“ в печатен, дигитален и филмов формат може да се закупи от сайта www.yordanovbooks.com. Книгата е достъпна и в онлайн платформите и физическите магазини на големите български книжарници и на английски език в Амазон.
На 08.05. от 20:30 часа книгата ще бъде представена с онлайн премиера на късометражен танцов филм във Фейсбук страницата на Single Step.