„Книгата ми „Споделена музика“ всъщност е сборник с мои статии, рецензии и интервюта, които съм направила през последните 23 години, т.е. от началото на 21-ви век. Тя е посветена на 70-годишния юбилей на Плевенска филхармония и може би нямаше да имам куража да се захвана с това дело, ако не бяха моите приятели от Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Плевен, Аня Михова и нейната сътрудничка Ани Владимирова, които ме подтикнаха към това по време на разговор, свързан с годишнината от създаването на Плевенска филхармония“.

Това каза в студиото на Дарик радио в Плевен, авторът на книгата „Споделена музика“ Августина Серафимова, за която работата ѝ с Плевенската филхармония е творческо вдъхновение.

„Започнах да преглеждам материалите, които съм писала за оркестъра в последните над две десетилетия и след справка от краеведския отдел в библиотеката се оказа, че са над 500. Те са публикувани в плевенските печатни медии, както и във вестник „Музика Viva“ - до края на съществуването му, а също и в списание „Музикални хоризонти“.

Августина Серафимова подчерта ролята на Плевенска филхармония като място, от което е започнала националната и световна кариера на млади изпълнители, възпитаници на плевенското музикално училище, които прославят Плевен и България по света. Сред тях са: пианистката Пламена Мангова, Павлин Нешев, Дора Делийска, Кристиян Чернев, Яна Дешкова, Маргарита Калчева, Данчо Радевски.

С плевенска филхармония са свирили и работят и сега възпитаници на класа по ударни инструменти на Симеон Серафимов от Средно музикално училище/сега НУИ/ "Панайот Пипков" - Плевен, като Светослав Стоянов, Василена Серафимова, Влади Петров, Николай Иванов. Част от групата ударни инструменти в Плевенска филхармония от 17 години е и Николай Колев - гл. редактор на Дарик радио - Плевен./бел. ред./

Августина Серафимова е дългогодишен преподавател по музикалнотеоретични дисциплини в СМУ „Панайот Пипков“ – Плевен - днешното Национално училище по изкуствата „П. Пипков”, от 1979 до 2018 г. Тя е музиколог в Плевенската филхармония от 2001 до днес. Активен сътрудник е на регионални и национални печатни и електронни издания, пише редовно рецензии и различни материали за важни събития, участва в различни научни и образователни форуми и културни проекти, публикува доклади в специализирани сборници.

Особено важни са изследванията ѝ, свързани с перкусионното изпълнителско изкуство в България.

"Летописът от споделени музикални събития естествено носи субективния отпечатък на своя автор в подбора от отразени събития и изказани оценки, но той несъмнено очертава реална картина. И така поставя много важни и актуални, на пръв поглед невидими теми за размисъл, свързани с държавните музикалнокултурни институции в България.

Излизаща в юбилейната 70-годишнина на Плевенската филхармония, книгата „Споделена музика“ е ценно свидетелство за нейната съвременна история", пише редакторът на книгата "Споделена музика", Елисавета Вълчинова-Чендова.

В книгата си "Споделена музика", авторът Августина Серафимова е отделила място и за рецензии по повод премиерни изпълнения на творби от български и чуждестранни автори, за спектакли на открито в Летния театър в парка „Кайлъка“, където бяха представени оперите „Набуко“, „Аида“ и „Травиата“ от Верди, кантатата „Кармина Бурана“ от Карл Орф, както и „Вечер на мюзикъла“ с Люси Дяковска.

Място е отделено и за проектите на филхармонията: „Обичам българската музика“, „Оскарите в музиката“, „Годишните времена“ със солист Веско Ешкенази и „В света на музиката“ – с партньорството на Вероника Тодорова, „Да послушаме кино“ и „Светът на киното в музика“ с Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов, заедно с Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов, с които осъществяват стотици концерти в цялата страна.

"Когато благодаря на хората, които ми помогнаха за написването на книгата, не мога да не благодаря и на моя съпруг Симеон Серафимов, защото много често, той е човекът, който чете моите материали, който е свирил в Плевенска филхармония и я познава от дете, защото, той е плевенчанин, тук е учил, посетил е стотици концерти на филхармонията така, че има по-далечен поглед назад в миналото от мен", отбеляза за Дарик авторът на книгата "Споделена музика", Августина Серафимова.

Тя подчерта, че в книгата си „Споделена музика“ е отделила специално място на конкурса за млади оперни певци „Гена Димитрова“, който беше създаден през 2009-та г., като в последните си издания стана международен и през 2023-та г. беше неговото пето издание/след прекъсване поради ковид пандемията/.

Корицата на книгата "Споделена музика" е дело на плевенския художник Валентин Асенов - Хъкъла, известен с творчеството си в цялата страна.

Коректор на книгата е Камелия Георгиева от НУИ "Панайото Пипков" - Плевен.