Скокът на Антон Хекимян от нюзрума на bTV към дълбоката политическа кариера предизвика сериозен обществен отзвук, както и много гласове в защита на хода му, които не разбраха защо точно критиците го критикуват. Симбиозата между политика и журналистика, както и качеството на българските медии коментира журналистът Анна Цолова в предаването "Дребният шрифт" по Дарик радио.

"Личните решения на Антон или когото и да било не ми е работа да коментирам, иска ми се отгоре да погледна целия този процес. В единственото му засега телевизионно интервю той каза "да, трите национални телевизии си приличат и това не е лошо, защото означава, че отразяват реалността". Аз смятам, че именно това е проблемът. Приличат си, защото имат общи белези, които за съжаление говорят за едно многогодишно потисничество", посочи Анна Цолова.

"Решението на Антон Хекимян е на повърхността – върхът на айсберга. Неговото решение осветява едни процеси, които съвсем не означава, че не се случват в останалите медии. Ключовото изречение, че трите телевизии си приличат, е това, на което искам да стъпя - защо, когато тези три големи медии си приличат, е проблем, и защо Антон просто осветява един проблем с решението си", коментира още журналистът.

Като едно нещо, по което си приличат трите големи национални телевизии, Анна Цолова открои липсващата разследваща журналистика. По думите й такава не съществува.

"В момента на пазара има разследващи журналисти, които могат да влязат в дълбочина, да разкажат по интересен начин за турднообясними процеси. Защо Миролюба Бенатова и Генка Шикерова не са в националните медии? Това е един лакмус за това какво се случва в големите редакции на големите телевизии. Те бяха отстранени без никакви основания", заяви още Цолова.

"Появата на едни и същи лица – коментанори, анализатори, политолози, антрополози - заслушвайки се в техните теми, от години ние през цялото време слушаме тезите на ГЕРБ или ДПС", посочи още тя.

Журналистът коментира и темата за социалните мрежи и онлайн общуването, като заяви, че според нея е нормален процес традиционните медии да губят своето доверие, гледаемост, читаемост. Според нея е логично телефонът да е основният ни източник на информация, защото е леснодостъпен.

Анна Цолова посочи като добър пример ютюбъра Любомир Жечев, който съчетава инереса на младите към дадена тема и сериозната журналистика. "Той влезе в полезрението ми, когато започна да разобличава руската дезинформационна война. Може би това е бъдещето. В ютюб има и много други примери, които изпълняват същата задача, като тази, която изпълняват губещите доверие големи медии", каза още тя.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм