Националният военен университет „Васил Левски” е най-старото военно училище в България и води началото си от есента на 1878 г. В него са се обучавали кадри за сухопътните, военноморските и военновъздушните войски. Негови началници са били видни български офицери и генерали.

С решение на ХХХІХ Обикновено народно събрание от 14 юни 2002 г. трите военни училища във Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия са преобразувани в Национален военен университет „Васил Левски”. От създаването му до днес най-старото военноучебно заведения на България обучава и възпитава 142 випуска за нуждите на Въоръжените сили.

Днес Националният военен университет е водеща институция във военнообразователната система и полага усилия за утвърждаване авторитета на Министерството на отбраната и Българската армия, чрез добре подготвени, мотивирани и възпитани в духа на морала и ценностите на Българската армия офицери.

Университетът е разположен в два района – във Велико Търново и в Шумен. В него се подготвят кадри предимно за Министерството на отбраната, организации и служби, свързани със сектора „Сигурност”. Обучението по военни специализации и граждански специалности се извършва в двата факултета: „Общовойскови” и „Артилерия, противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи”. Обучаемите придобиват образователно-квалификационна степен „бакалавър” и „магистър”, образователна и научна степен „доктор”.

Военните специализации, по които се извършва обучението на курсантите са 15:

Мотопехотни и танкови войски

Разузнаване

Военна полиция

Сигнално разузнаване и електронна война

Войски за ЯХБЗ и Е

Инженерни войски

Полева артилерия

Противовъздушна отбрана на войските

Зенитно–ракетни войски

Радиотехнически войски

Танкова и автомобилна техника

Артилерийско и зенитно въоръжение, стрелково оръжие, оптика и бойни припаси

Материални средства придвижване и транспорт

Военни комуникационни и информационни системи (Комуникационна техника и технологии)

Военни комуникационни и информационни системи (Компютърни системи и технологии).

За предстоящата 2020/2021 учебна година заявеният брой обучаеми курсанти е 235 по всичките 15 военни специализации, а за обучаемите студенти е 227 по 10 граждански специалности.

Въпреки сложната обстановка в страната, проведените до началото на извънредното положение изпити и проверки в ранната приемна кампания и резултатите от тях, показват, че заявеният брой места могат да бъдат попълнени.

Процесът на обучение в НВУ обхваща подготовката и на  сержанти от Българската армия, която се извършва  в Професионалния сержантски колеж към НВУ „Васил Левски”. В Унивреситета се провеждат и курсове за следдипломна квалификация на военнослужещи от Българската армия за поддържане на знанията и уменията им и  за придобиване на нови компетентности.

В НВУ се извършваната научноизследователската дейност и развитието на академичния състав се администрира в Института за „Научноизследователска и научна дейност”.

Университетът разполага с необходимите въоръжение и техника за подготовка на всички категории военнослужещи за нуждите на Българската армия. НВУ предлага и добри възможности за спорт в двата района, в които са регистрирани  два войскови спортни клуба.

Академичната и физическата подготовката на обучаемите се извършава в добре оборудвана учебно-материална база – кабинети, лаборатории, аули, компютърни зали, симулатори и приказармени полигони, намиращи се на територията на НВУ. Изградени са полеви учебни центрове и полигони, на които се провеждат практическите занятия на курсантите.

Изградената през 2005 г. платформа за дистанционно обучение, първоначално за езиково дистанционно обучение, в последствие сертифицирана от Националната агенция по акредитация и оценяване като среда за дистанционно обучение, се оказа изключително полезна в настоящите условия. Преди обявяването на извънредното положение в страната, по повод разпространението на COVID-19, обучението на всички категории обучаеми в университета се извършва дистанционно чрез платформата.

НВУ „Васил Левски” е първият военен университет в Европа партньор по програмата „Еразъм” от 1999 година. 90 са университетите партньори по програмата, като това дава възможност курсантите от НВУ да провеждат част от обучението си в други висши училища в чужбина.

Полковник Иван Маламов е началник на НВУ „Васил Левски”. Полковник Маламов завършва Висшето военно училище по артилерия и противовъздушна отбрана „Панайот Волов” през 1997 година. Военната си служба започва е в 3-та мотострелкова дивизия Благоевград. От 1999 до 2019 година заема  различни длъжности във военни формирования в Благоевград и Пловдив. От 15 август 2019 г. е назначен за началник на Националния военен университет „Васил Левски”.