
На 24-ти май - Денят на словото, на просветата и културата, на светите братя Кирил и Методий, на българския дух с хилядолетна история отново докосна дълбините на духовната ни същност с почит и признателност към предците и достойните им последователи.
Най-светлия и обичан български празник в град Левски започна рано сутринта на площада с химна „Върви народе възродени”.
Празничната програма с таланта на малките спортисти от Спортен клуб „Ив 03“, на танцьорите от Школата по народни танци към НЧ „Георги Парцалев-1901“, Мажоретния състав при Спортен клуб „Ви Ес Феерия“ и децата от ОУ „Христо Ботев“ с. Асеновци , беше едно истинско радостно празнично преживяване.
На 24 май в град Левски беше отдадена заслужена почит към първоучителите Кирил и Методий, към всички, които с дух и слово възраждат и градят българското.
На откритата сцена на Община Левски тържествено бяха посрещнати знамената на ПГССТ „Никола Й.Вапцаров”, СУ „Крум Попов”, ОУ „Максим Горки”, ДГ „Локомотив” и ДГ „Слънце”.
Кметът на Община Левски Любка Александрова отправи празнично приветствие към всички: „Благоговейното чувство към българския език и книга ни събра отново заедно на 24 май за да споделим любимия празник- денят на първоучителите Кирил и Методий, денят на българската азбука, просвета и култура.
Първото честване на светите братя е организирано от Найден Геров в далечната 1851 г. в Пловдив в епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий”. През 1856 г. по предложение на големия български възрожденец Йоаким Груев, учител на Тодор Каблешков, на Иван Вазов, на Константин Стоилов и други бележити българи в цариградския вестник е отпечатано възвание Денят на Кирил и Методий да се чества като ден на всички български ученици и след година в сърцето на Цариград, българската общност с въодушевление отбелязва празника в църквата „Свети Стефан”.
През следващото десетилетие, като неизменна част от възраждащия се стремеж към свобода на българите ,празникът постепенно се утвърждава във всяко българко школо,където възрожденците учели на четмо и писмо и калявали духа на поколения българчета.
Вече 174 години празникът вълнува и радва душата на българския народ и тъй ще бъде додето го има свещеното българко училище и хората с мисия – учители, които не просто ограмотяват, възпитават културата на младите българи, а онази морално ценностна система, която чрез езика определя начина на мислене и последващото активно поведение на всеки един от нас, като осъзнат българин….”.
Кметът на Община Левски честити празника на българската азбука, език и дух на всички в община Левски с отговорност към българския език и култура, с отговорност към знанието и мисия за утвърждаване на ценностната система и културни традиции.
Честити празника на учителите, учениците, читалищните дейци и медиите от общината с пожелание да бъдат все така на своя възрожденски пост, вдъхновени от нашия духовен извор – кирилометодиевият, богат и жив българския език.
С радост, кметът на Община Левски Любка Александрова връчи наградите на учители, ученици и ученическа формация, дейци на просветата и културата отличени за своя цялостен принос и високи постижения през 2025г. от Община Левски.
Награда за цялостен принос и дългогодишна дейност в сферата на културата получи Валентина Йорданова, секретар на НЧ„Пробуда – 1928” с. Малчика.
„За мен е изключителна чест първата награда днес да бъде връчена на читалищен деец. Читалищата носят истинския дух на българщината и днес имаме един лауреат, който истински се раздава да бъде опазена българската традиция..”, каза при връчването г-жа Александрова.
Четирима учители получиха наградата „Учител на годината - 2025“: Севдие Алиева, ст. учител в ДГ „Слънце“ в категория „Предучилищно образование“, която преди няколко дни спечели най -високото отличие –Учител на годината в 28-я Национален конкурс на СБУ.
„Винаги, когато виждаме такива учители като нея се радвамече имаме такива учители в нашите детски градини, защото възпитава децата в български дух и желание за знание още от най-ранна детска възраст”- каза при връчването на наградата г-жа Александрова.
Работата на Севдие Алиева е забелязана и от МОН, съобщи кметът на общината и с огромно удоволствие и връчи грамота „Неофит Рилски” за дългогодишна, цялостна професионална трудова дейност в системата на предучилищното и училищно образование с подпис на МО Красимир Вълчев.
Боряна Ангелова, ст. учител в ОУ „Максим Горки“,получи награда учител на годината в категория „Начална степен на основното образование“.
В категория „Прогимназиален етап на основното образование“ наградата учител на годината получи Теменужка Янева, ст. учител в ОУ „Максим Горки“, а в категория „Млад учител“ Антония Маркова, ст. учител в начален етап на основното образование в ОУ „Максим Горки“.
Награда „Ученик на годината – 2025“ за своите успехи получиха от кмета на общината Зорница Димитрова, ученичка в IV б клас “ и Павел Мартинчев, ученик в VII a клас на ОУ „Максим Горки“ и Фелиса Асанова, ученичка в XII a клас на СУ „Крум Попов“.
Награда „Ученическа формация на годината – 2025” за своите високи постижения получи МПО „Млад огнеборец“ при ОУ „Максим Горки“ . Младите огнеборци спечелиха областното състезание „Млад огнеборец“ – 2025 и им предстои участие в републикански състезания на МПО „Млад огнеборец”.
С празнична програма , песни ,стиховете и танци светъл празник пожелаха и децата и учениците от ОУ „М.Горки“, ВГ „Усмивка“, децата от ДГ „Локомотив“ и ДГ „Слънце“ , първокласниците и ВГ „Фортисимо“ от СУ „Крум Попов“ със специалното участие на Младежки гвардейски отряд при СУ „Крум Попов“ гр. Левски
Община Левски изпрати тържествено Випуск 2025 на СУ „Крум Попов“ на 24 май в 17:00 ч. с пожелание „На добър час, абитуриенти!".
Честит да е празникът на словото и духа български с воля за мирно ,мъдро духовно развитие !