
Преекламсията е едно от усложненията на бременността с мултиорганно засягане, което може да възникне през втората половина на бременността. Характеризира се с появата на високо кръвно налягане и признаци на полиорганно увреждане, като може да доведе и до неврологични и хематологични усложнения. Възможно е също така след бременността да предизвика възникването на сърдечносъдови и метаболитни заболявания в бъдеще. Ако не се лекува навреме, води до сериозни последици за здравето и живота както на майката, така и на плода.
„Предразполагащи фактори за развитието на прееклампсия са затлъстяването, данни за артериална хипертония, бременност в млада (под 20 г.) или напреднала (над 40 г.) възраст, захарен диабет, многоплодна бременност, предходна бременност с прееклампсия, фамилна анамнеза и други“, информира д-р Камелия Димитрова от отделението по акушерство.
Прееклампсията се свързва с по-висок риск от преждевременно раждане и малки за гестационната възраст бебета. В този случай, поради усложненията се извършва цезарово сечение (т.нар. оперативно родоразрешение). От друга страна раждането преди термин е свързано с по-дълъг престой на новороденото в интензивен неонатологичен сектор, както и по-висок риск за качеството на живот на недоносеното новородено.
За периода 2023 – 2024 г. в Клиниката по акушерство и гинекология в ,Мама и Аз’, с ръководител доц. д-р Йордан Попов, са постъпили 20 пациентки, диагностицирани с умерена или тежка форма на прееклампсия. Те са насочени от цяла България, поради високото ниво на компетентност и съвременния подход в диагностиката и лечението на усложнения при бременност и екстремно недоносени новородени.
При 13 от тях се е наложило спешно цезарово сечение, преди 37-мата гестационна седмица, с цел запазване живота и здравето на майката и новороденото. При 7 от тези 20 бременни плодът е имал интраутеринна растежна ретардация, или т.нар. малки за гестационната възраст бебета. Най-малкото бебе от бременност с прееклампсия е родено август миналата година с тегло 670 грама и изписано през декември с тегло 2680 грама. Това е коледното чудо на ,Мама и Аз’.
На снимката: Коледното чудо на ,Мама и Аз’ - Елена в деня на изписването
За да спасят живота на майката и детето, специалистите от родилното отделение вземат решение незабавно да предизвикат раждането. Новороденото момиченце е поставено в кувьоз, оборудван със системи за контрол на температурата, влажността и кислородните нива. Неонатолозите прилагат иновативни методи за поддържане на жизнените функции, борят се с всяко препятствие – от дихателни проблеми и инфекции до необходимостта от специално хранене. Елена, като истински боец, успява да надмогне всички трудности.
„Тъй като все още няма ефективно лечение на прееклампсията освен цезаровото сечение, целта на специалистите от отделението по акушерство в ,Мама и Аз’ е да наблегнат на превенцията на това заболяване, за да се намалят тежестта и усложненията от нея. Сертифицирани специалисти по фетална морфология проследяват бъдещите майки между 11-та и 13-та гестационна седмица, извършва се скрининг за хромозомни аномалии, а между 20-та и 24-та и 35-36 гестационна седмица се извършва проследяването от т.нар. терминна (късна) прееклампсия.
Този скрининг може да ни насочи към прееклампсия преди появата на клиничните симптоми“, категорична е д-р Бояна Кирова.
На снимката: Д-р Камелия Димитрова, д-р Бояна Кирова и д-р Елена Торбова по време на преглед на бременна с преекламсия