Антиутопичният роман на Джордж Оруел „1984“, чието действие се развива във въображаемо бъдеще, където тоталитарните владетели лишават своите граждани от всякаква свобода на действие, за да запазят подкрепата си за безсмислени войни, оглави списъците на електронни бестселъри в Русия, предаде CNN.
Politico: Хей, Путин, къде ще бягаш?
Романът е най-популярният торент на художествена литература за 2022 г. в платформата на руския онлайн книжар LitRes и вторият най-полулярен торент във всяка категория, съобщи държавната информационна агенция ТАСС във вторник.
Getty Images
Романът на английския автор е публикуван през 1949 г., когато нацизмът току-що е бил победен и Студената война на Запада с неговия бивш съюзник Йосиф Сталин и съветския комунистически блок, който той сега ръководи, едва започва. Книгата е забранена в Съветския съюз до 1988 г.
„Идваш с нас, иначе ще те убием“. Руски войници принуждавани да се бият в Украйна
Оруел каза, че е използвал диктатурата на Сталин като модел за култа към личността на всевиждащия Големия брат, чиято „мисловна полиция“ принуждава гражданите да се ангажират с „двумислие“, за да повярват, че „Войната е мир, свободата е робство."
Някои обаче виждат съвременно ехо в управлението на руския президент Владимир Путин, който изкорени политическата опозиция и критичните медии от обществената сфера през двете си десетилетия на власт, както и реабилитира паметта на Сталин.
Рускинята Анна Хакман: Вече не празнувам 9 май
Неговото нахлуване в Украйна през февруари доведе до нови закони, които обявиха за престъпление публикуването на всяка информация за войната, която противоречи на официалните изявления. Кремъл избягва самата дума "война", като вместо това говори за своята "специална военна операция".
Официални лица в Москва продължават да твърдят, че Русия няма злонамереност към Украйна, не е нападала своя съсед и не окупира украински територии, които е завзела и анексирала.
Путин притисна Лукашенко: Включва ли се Беларус във войната?
Миналата седмица руският опозиционен политик Иля Яшин беше осъден на осем години и половина затвор по обвинения в разпространение на „фалшива информация“ за армията – за обсъждане на доказателства, разкрити от западни журналисти за руски зверства в Буча, близо до Киев, за които Русия каза, че са изфабрикувани.
Миналия месец пък говорителят на Кремъл каза, че не е имало атаки срещу цивилни цели, въпреки вълна след вълна от бомбардировки на украински енергийни съоръжения, които оставиха милиони без топлина или светлина в дълбините на зимата.
Латвия закри руска телевизия заради отразяване на войната в Украйна
Руският преводач на чисто ново издание на "1984" обаче вижда паралелите с романа на Оруел другаде.
„Оруел не можеше да мечтае и в най-лошите си кошмари, че ерата на „либералния тоталитаризъм“ или „тоталитарния либерализъм“ ще настъпи на Запад и че хората – отделни, доста изолирани индивиди, ще се държат като разярено стадо“, Каза Даря Целовальникова пред издателство AST през май.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм