Международната диабетна федерация тези дни публикува стряскащи данни, които тревожно показват, че цели 537 милиона души в света живеят с диабет. Това е ръст от над 16% или 74 милиона човека в сравнение с прогнозата на същата тази федерацията от 2019 година. Статистиката за България също не е много розова, а даже може да я илюстрираме с черните цветове. У нас 519 277 българи живеят с диабет и над 140 000 души са засегнати, но дори и не знаят, което означава, че и не подозират и съответно даже не се лекуват.

Всички тези данни се изнасят заради тазгодишния Световен ден на борбата с диабета и превенцията му , който традиционно се отбелязва на 14 ноември. Тази дата е рожденната на един от откривателите на инсулина Бантинг, който заедно с колегата си Бест променят по този начин цялото лечение на хората с диабет.

За коментар на тревожната статистика Ники Кънчев покани на гости един от най-добрите ни ендокринолози у нас професор Здравко Каменов. Той е началник на Клиниката по ендокринология в Александровска болница, ръководил е дълги години Катедрата по вътрешни болести на Медицинския университет в София. Като специалист ендокринолог с над 30-годишен опит, той диагностицира и лекува пациенти със захарен диабет, остеопороза, заболявания на щитовидната жлеза, хипофизни, надбъбречни, репродуктивни и метаболитни нарушения. Той е и първият български лекар, получил медала на Американската асоциация на клиничните ендокринолози, както и е част от големия проект на Дарик радио „Най-добрите лекари в България“.

Проф. Здравко Каменов заяви пред аудитория на Дарик, че диабетът е едно от най-сериозните социално значими заболявания и е твърдо в "Топ 4" на модерните болести на света. Другите три освен диабета, са сърдечносъдовите, белодробните и онкологичните заболявания. Заради тази огромна социална значимост диабетът е ориентирал към себе си и лечението му огромен научен медицински и фармацевтичен потенциал, което прави диабетологията най-развиващата се част от ендокринологията с най-големи постижения особено през това хилядолетие“, сподели той.

В разговора се засяга и темата какво всъщност е захарен диабет, като проф. Каменов уточнява, че сред четирите типа диабет най-често срещаният е тип 2, около 90% от пациентите. Професорът добавя още, че самият диабет тип 2 има редица подтипове. Като основни причини за тази масовост на това заболяване професорът посочи затлъстяването, възрастта, както дори и бременността.

В разговора се дискутира и за това какви са последните иновации в лечението на диабета, какво са Smart инсулините. Също така се засяга въпроса още и за всички онези хора, които не знаят и не подозират, че имат диабет. За тях проф. Каменов казва: „10% от хората, които са в преддиабетно състояние, вече имат диабетни усложнения. При диагнозата на диабета и специално на втори тип вече са около 30% с усложнения“. 

Кънчев повдига и въпросите за това дали е възможен съвместен живот с диабета и как да се контролира той, каква е връзката на COVID-19 с диабета и как ограниченият достъп на пациентите до лекарите тези дни може да влоши състоянието им. 

Критично важно е да се поддържа колкото се може по-добър гликемичен контрол“, апелира професор Каменов в края на разговора. Интервюто е направено със съдействието на "Ново Нордиск".

Чуйте и вижте цялото интервю тук!