14-та Есенна изложба на бели и вакли маришки овце ще се проведе в Пловдив тази събота, 22 октомври. 45 фермери от цялата страна ще покажат най-добрите животни от стопанствата си. Те ще участват и в конкурси за най-красиви мъжки и женски шилета; овце майки и кочове. Ще бъдат представени и цветните вариетети за двете породи. Животновъдната изложба се организира от Сдружението за отглеждане и развъждане на маришки овце и Аграрния университет в Пловдив, с финансовата подкрепа на Министерството на земеделието и храните.

14-та Есенна изложба на бели и вакли маришки овце събира фермери от цялата страна

Целта на Сдружението е съхранение на Белите и Вакли Маришки овце, като ценни овцевъдни генетични ресурси и усъвършенстването им по пътя на чистопородното развъждане. Разработена е информационна система за лактационни изчисления и колекциониране на данни от контроли на млекодобива и плодовитостта. Има и нова информационна система за мониторинг и мениджмънт на Маришките овце. В сдружението членуват 94 овцевъди от Пловдивска, Хасковска, Пазарджишка, Софийска, Врачанска, Благоевградска, Кърджалийска, Ямболска, Кюстендилска, Сливенска и Бургаска области, отглеждащи Бели и Вакли Маришки овце. В дейността на сдружението вземат участие специалисти, докторанти и студенти от Аграрния университет в Пловдив.

Продуктивните качества на двете породи е впечатляващ: Мекодобивът при Бялата маришка овца достига до 320 литра за 150 дни доен период. Съдържанието на мазнини в млякото е 6,23%, а протеините - 5,91%. При Ваклите маришки овце млекодобивът за 150-дневен доен период е 130 литра, като в зависимост от стадото варира от 110 до 150 литра. Съдържанието на мазнини в млякото на ваклите маришки овце е 7%, а на белтъчини - 5,55%.