1 октомври е Ден на освобождението на Силистра след влизането в действие на Крайовския договор между България и Румъния от 7 септември 1940 г. В деня на празника областният управител Ивелин Статев и неговиаят заместник Илиян Великов поднесоха венец пред паметника на цар Борис Трети - "Обединител на Силистра към Отечеството".

Тази година се навършват 80 години от този уникален акт за мирно решаване на териториални въпроси между две страни, макар и все още оспорван от историци и политици от различни поколения, предвид безвъзвратната загуба на Северна Добруджа като изконна българска земя. 

На 28.09.2020 г. в пространството пред Регионална библиотека „Партений Павлович“ Силистра бе проведена паметна среща на тема "Изпълненият дълг към една премълчаната истина", посветена на годишнината. В нея участваха творци от област Силистра, издали книги за съдбата на Добруджа и за борбата за освобождението й от румънска окупация. Областна администрация Силистра връчи поздравителни адреси на авторите и на всички, които са подпомогнали каузата.

Част от събитието - едно от десетте в областта по темата от м. юли насам, бяха фотодокументалната изложба на Държавния архив Силистра и 8-ата изложба "Доруджа" на Филателно дружество "Димитър Дончев" Силистра. В тях са включени материали, документи и снимки, отразяващи първите стъпки на българската административна власт в Силистра. Експозицията на архива, заедно с автентични документи, е на разположение в една от залите на архива на ул. Генерал Скобелев в крайдунавския град, а филателната е на първия етаж в бииблиотеката до 9 октомври.

Хронология на събитието отпреди 80 години:

  • На 1 октомври в града влизат българските освободителни войски, предвождани от ген. лейтенант Георги Попов, началник на ІІІ Българска армия и генерал-управител на Южна Добруджа. Посрещат ги под специално построена арка инж. Петър Иванчев, първият кмет на града. Хористи от музикално дружество “Седянка” пеят марша “О, Добруджански край”. Силистренци последни от всички южнодобруджанци посрещат свободата, но единствено те празнуват 3 дни своето национално освобождение.
  • На 2 октомври пристига Доростоло-Червенския митрополит Михаил, който след две десетилетия за първи път на български език отслужва тържествен молебен в църквата “Св. Св. равноапостоли Петър и Павел”. На 3 октомври в Силистра, за първи път, тържествено се отбелязва и Денят на възшествието на цар Борис ІІІ на българския престол. Състоял се е парад на военните части от гарнизона в града.
  • Важен момент, свързан със събитията отпреди 80 години, е създаването на Общогражданския комитет за стопанско и културно повдигане на Силистра в дните между 15 и 20 септември 1940 г. По негово решение е сформиран и Силистренският временен комитет “Ад – хок”. Документи от дейността на тези комитети са показани в изложбата.

Сред експонатите е отредено и нужното място на документи и снимки от честванията на първата годишнина от освобождението на Южна Добруджа на 1 октомври 1941 г. След отбелязването на 50-годишния юбилей на Силистренското педагогическо училище, тържествено е открит бюст паметниu на Стефан Караджа. Вестник “Подем” най-подробно отразява тържествата в Силистра по случай годишнината.

На 1 октомври е първата по рода си в Силистра Национална академична кръгла маса, проведена в  археологическата експозиция на Регионален исторически музей Силистра. Организатори са Филиал Силистра с директор доц. д-р Румяна Лебедова, който е към Русенски университет „Ангел Кънчев“. Участващите в двата модула  („наука и образование“ и „Добруджа в културата и историята“) 25 доклада за публикувани в 12-ата книга от поредицата „Известия на Научен център „Св. Дазий Доростолски“ с ръководител доц. дфн Тодорка Георгиева, инициатор и партньор в провеждането на форума.